+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Аналіз функціональності мигдаликів

Аналіз функціональності мигдаликів

Яку роль грають мигдалики у загальній картині нашого здоров’я? Чи обов’язково їх видаляти чи краще постаратися зберегти? Разом із професіоналами – практикуючими отоларингологами клініки VIRTUS – розуміємося на цих та інших питаннях щодо функціональності мигдаликів у цій статті.

Функції мигдаликів

Мигдалики – це ділянки лімфоїдної тканини в ротовій порожнині та носоглотці. Як правило, найбільші скупчення даної тканини розташовані в ділянці між небом та язиком.

Саме цей орган приймає на себе удар різних патогенних – а, якщо простою мовою, то хвороботворних – бактерій, що потрапляють через верхні дихальні шляхи при вдиху, не дозволяючи їм спуститися нижче та вразити нижні дихальні шляхи. Такий ефект виходить за рахунок того, що мигдалики складаються з пористої тканини, яка вбирає всі шкідливі мікроорганізми. Для того, щоб захистити організм від хвороби, у цьому органі виробляються спеціальні білі кров’яні тільця – вони регулюють роботу імунної системи.

Що таке дослідження функції мигдаликів?

Дослідження функції мигдаликів – це цитологічний аналіз, який здійснюється в лабораторних умовах. Він дозволяє зрозуміти, наскільки ефективний імунологічний захист цього органу.

Навіщо робити дослідження функції мигдаликів?

Як і будь-який орган, мигдалики з часом можуть «зноситися» і перестати ефективно виконувати свої завдання. Більш того, якщо їхні тканини не виділяють достатньо кров’яних тілець, які підтримують імунітет, то саме цей орган може стати причиною частих інфекційних захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів.

Вивчивши тканини мигдаликів, або, як їх ще називають, гланд, можна зрозуміти, які мікроорганізми і в якій кількості в них мешкають, наскільки орган може впоратись зі своєю «бар’єрною» роллю, і, якщо виявлено проблеми, підібрати коректну підтримуючу медикаментозну терапію.

У разі ж, якщо зміни, що відбулися з лімфоїдними тканинами гланд, незворотні, і тепер мигдалики не тільки не можуть впоратися із захистом, але й самі є умовним «розплідником» інфекцій, лікар може ухвалити рішення про їх видалення.

Коли варто перевірити мигдалики на функціональність?

Як правило, поки мигдалики справно функціонують, людина навіть не замислюється про їхнє існування. Однак існує низка тривожних «дзвіночків», після яких варто звернутися до отоларинголога і перевірити стан здоров’я:

 • Неприємний запах з рота, який може бути наслідком проблем з гландами
 • Гнійні пробки навколо мигдалин
 • Часті і регулярні ангіни
 • Негативні результати ревмопроб
 • Глоткові абсцеси: гнійно-запальні захворювання глотки, запалення лімфовузлів, набряки і пухлини в горлі

У разі, якщо медикаментозна терапія і промивання лакун гланд не допомагають, варто подумати про аналіз на їхню функціональність. Це допоможе дізнатися ступінь змін, що відбулися, визначити доцільність збереження і лікування хворого органу.

Важливо розуміти, що гланди, які втратили свою функціональність, не просто не можуть впоратися із функцією захисту організму, а можуть виділяти токсини, небезпечні для здоров’я серця, нирок, суглобів та інших органів.

Запишіться на прийом до отоларинголога

Найкращі фахівці, більш ніж тридцятирічний досвід, десятки тисяч пацієнтів, які повернули здоров’я!

Будемо раді допомогти вам!

Методи аналізу функціональності піднебінних мигдаликів

Для визначення ступеню функціональності гланд і ухвалення рішення про подальший план лікування вдаються до наступних видів досліджень:

 1. Бактеріологічного аналізу: коли беруть стандартний посів на визначення мікрофлори тканин.
 2. Мікроскопічного: коли вміст особливих поглиблень гланд – крипт – аналізують за допомогою мікроскопа.
 3. Імунологічного: результатом цього дослідження є особливий коефіцієнт кількості лейкоцитів в тканинах.

Мікроскопія

За допомогою цього типу дослідження можна виявити наявність в лакунах мигдаликів гною, бактерій або грибків й інших клітин, які сприяють розвитку різних захворювань. Взятий матеріал наносять на скло і досліджують в лабораторних умовах.

Бактеріологія

Цей тип дослідження допомагає визначити наступні показники:

 • Які бактерії живуть в лакунах і на поверхні мигдаликів
 • Як вони ростуть і розмножуються
 • Як мікроорганізми взаємодіють з різними антибіотиками

Взятий матеріал кладуть в чашку Петрі з живильним середовищем і тримають в термостаті до тижня. Орієнтуючись на результати цього аналізу, лікар може підібрати ефективну в кожному індивідуальному випадку медикаментозну терапію.

Імунологія

Цей аналіз найбільш ефективний для визначення функціональності мигдаликів у пацієнтів, які страждають від хронічних тонзилітів.

З його допомогою можна підрахувати кількість лейкоцитів в мигдаликах, їх активність, розміри та ступінь зрілості, а також відсоткове співвідношення лейкоцитів і бактерій.

Як роблять аналіз на функції мигдаликів

Як правило, сама процедура досить неприємна і проходить під місцевою анестезією: для аналізу лікар знеболює гланди за допомогою спрею-анестетика, бере мазки та зішкріби з поверхні гландових лакун, крипт і складок. Після чого взятий матеріал доставляють у лабораторію для подальших досліджень.

Який лікар може перевірити мигдалики на функціональність?

Перевірка робочого стану (функціональності) мигдаликів – це зона відповідальності лікаря-отоларинголога. З огляду на, що процедура забору матеріалу для досліджень малоприємна, варто ретельно підійти до вибору лікаря, якому ви довірите своє здоров’я.

Практикуючі фахівці клініки VIRTUS проведуть усі дослідження так, щоб вам було комфортно і складуть план лікування, орієнтований на максимальне збереження мигдаликів та терапію без видалення органу.

Результати досліджень

Результати лабораторних аналізів дозволяють оцінити стан і функціональність мигдаликів. Як правило, якщо незворотних змін лімфоїдної тканини немає, досвідчений отоларинголог підбере терапію, яка усуне виявлені проблеми.

Якщо ж виявлені гіпертрофія тканин гланд й інші патологічні процеси, зберегти орган можна за допомогою процедури кріодеструкції. Верхній шар мигдаликів піддається шоковому заморожуванню, після чого відбувається відторгнення цих тканин і функціональність мигдаликів відновлюється.

У тих ситуаціях, коли зміни зайшли занадто далеко і функціональність гланд втрачена, лікарі рекомендують видалення органу, щоб захистити весь організм від його негативного впливу і результатів запалень мигдаликів.

Профілактика захворювань мигдаликів

Для того, щоб функціональність мигдаликів збереглася на довгі роки, фахівці рекомендують уникати вживання надмірно гарячих або холодних продуктів, тримати горло в теплі в холодну пору року та проходити регулярні профілактичні огляди у вашого ЛОРа.

   5 з 5 на основі 2 оцінок
Овчаренко

Підписуйтесь
на нашу розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Навіть якщо ви виграли генетичний джекпот, життя в умовах війни і постійний супутній стрес вносять свої корективи у стан жіночого здоров’я.
Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Варикозне розширення вен не тільки завдає естетичного дискомфорту, але може призвести до неприємних наслідків.
Які захворювання лікує проктолог?

Які захворювання лікує проктолог?

Спектр захворювань, які лікує проктолог, далеко не вичерпується гемороєм будь-якого рівня складності: це також пролапс прямої кишки, тріщини в задньому проході, свищі прямої кишки,…
Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

При відтермінуванні дітонародження жінки зрештою стикаються з проблемами в репродуктивній сфері.
Як виправити вікові зміни шкіри обличчя у жінок

Як виправити вікові зміни шкіри обличчя у жінок

Вікові зміни шкіри обличчя у жінок, в першу чергу, виявляються у вигляді зморшок та птозу. Обидві проблеми далеко не завжди пов’язані лише з віком.
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
Що таке ендоскопічний ліфтинг обличчя

Що таке ендоскопічний ліфтинг обличчя

Ендоскопічний ліфтинг обличчя — малоінвазивне хірургічне втручання з омолодження обличчя та усунення опущення м’яких тканин (птозу).
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Інтимна пластика — це низка операцій на органах, які входять в інтимну зону: зовнішніх — піхві, внутрішніх — вульві, та промежині.
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат