+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
+38 (067) 750-60-60
+38 (067) 638-87-06
+38 (048) 796-31-12
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Аналіз функціональності мигдаликів

Аналіз функціональності мигдаликів

Яку роль відіграють мигдалики в загальній картині нашого здоров’я? Чи обов’язково їх видаляти, чи краще постаратися зберегти? Разом з професіоналами – отоларингологами-практиками клініки VIRTUS – шукаємо в цій статті відповідь на ці та інші питання про функціональність мигдаликів.

Функції мигдаликів

Мигдалики – це ділянки лімфоїдної тканини в ротовій порожнині і носоглотці. Як правило, найбільші скупчення цієї тканини розташовані в ділянці між піднебінням і язиком.

Саме цей орган бере на себе удар різних патогенних – а, якщо простою мовою, то хвороботворних – бактерій, що потрапляють через верхні дихальні шляхи при вдиху, не дозволяючи їм спуститися нижче і вразити нижні дихальні шляхи. Такий ефект досягається за рахунок того, що мигдалики складаються з пористої тканини, яка вбирає всі шкідливі мікроорганізми в себе. Для того, щоб захистити організм від хвороби, в цьому ж органі виробляються спеціальні білі кров’яні тільця – вони регулюють роботу імунної системи.

Що таке дослідження функції мигдаликів?

Дослідження функції мигдаликів – це цитологічний аналіз, який здійснюється в лабораторних умовах. Він дозволяє зрозуміти, наскільки ефективний імунологічний захист цього органу.

Навіщо робити дослідження функції мигдаликів?

Як і будь-який орган, мигдалики з часом можуть «зноситися» і перестати ефективно виконувати свої завдання. Більш того, якщо їхні тканини не виділяють достатньо кров’яних тілець, які підтримують імунітет, то саме цей орган може стати причиною частих інфекційних захворювань верхніх і нижніх дихальних шляхів.

Вивчивши тканини мигдаликів, або, як їх ще називають, гланд, можна зрозуміти, які мікроорганізми і в якій кількості в них мешкають, наскільки орган може впоратись зі своєю «бар’єрною» роллю, і, якщо виявлено проблеми, підібрати коректну підтримуючу медикаментозну терапію.

У разі ж, якщо зміни, що відбулися з лімфоїдними тканинами гланд, незворотні, і тепер мигдалики не тільки не можуть впоратися із захистом, але й самі є умовним «розплідником» інфекцій, лікар може ухвалити рішення про їх видалення.

Коли варто перевірити мигдалики на функціональність?

Як правило, поки мигдалики справно функціонують, людина навіть не замислюється про їхнє існування. Однак існує низка тривожних «дзвіночків», після яких варто звернутися до отоларинголога і перевірити стан здоров’я:

 • Неприємний запах з рота, який може бути наслідком проблем з гландами
 • Гнійні пробки навколо мигдалин
 • Часті і регулярні ангіни
 • Негативні результати ревмопроб
 • Глоткові абсцеси: гнійно-запальні захворювання глотки, запалення лімфовузлів, набряки і пухлини в горлі

У разі, якщо медикаментозна терапія і промивання лакун гланд не допомагають, варто подумати про аналіз на їхню функціональність. Це допоможе дізнатися ступінь змін, що відбулися, визначити доцільність збереження і лікування хворого органу.

Важливо розуміти, що гланди, які втратили свою функціональність, не просто не можуть впоратися із функцією захисту організму, а можуть виділяти токсини, небезпечні для здоров’я серця, нирок, суглобів та інших органів.

Запишіться на прийом до отоларинголога

Найкращі фахівці, більш ніж тридцятирічний досвід, десятки тисяч пацієнтів, які повернули здоров’я!

Будемо раді допомогти вам!

Методи аналізу функціональності піднебінних мигдаликів

Для визначення ступеню функціональності гланд і ухвалення рішення про подальший план лікування вдаються до наступних видів досліджень:

 1. Бактеріологічного аналізу: коли беруть стандартний посів на визначення мікрофлори тканин.
 2. Мікроскопічного: коли вміст особливих поглиблень гланд – крипт – аналізують за допомогою мікроскопа.
 3. Імунологічного: результатом цього дослідження є особливий коефіцієнт кількості лейкоцитів в тканинах.

Мікроскопія

За допомогою цього типу дослідження можна виявити наявність в лакунах мигдаликів гною, бактерій або грибків й інших клітин, які сприяють розвитку різних захворювань. Взятий матеріал наносять на скло і досліджують в лабораторних умовах.

Бактеріологія

Цей тип дослідження допомагає визначити наступні показники:

 • Які бактерії живуть в лакунах і на поверхні мигдаликів
 • Як вони ростуть і розмножуються
 • Як мікроорганізми взаємодіють з різними антибіотиками

Взятий матеріал кладуть в чашку Петрі з живильним середовищем і тримають в термостаті до тижня. Орієнтуючись на результати цього аналізу, лікар може підібрати ефективну в кожному індивідуальному випадку медикаментозну терапію.

Імунологія

Цей аналіз найбільш ефективний для визначення функціональності мигдаликів у пацієнтів, які страждають від хронічних тонзилітів.

З його допомогою можна підрахувати кількість лейкоцитів в мигдаликах, їх активність, розміри та ступінь зрілості, а також відсоткове співвідношення лейкоцитів і бактерій.

Як роблять аналіз на функції мигдаликів

Як правило, сама процедура досить неприємна і проходить під місцевою анестезією: для аналізу лікар знеболює гланди за допомогою спрею-анестетика, бере мазки та зішкріби з поверхні гландових лакун, крипт і складок. Після чого взятий матеріал доставляють у лабораторію для подальших досліджень.

Який лікар може перевірити мигдалики на функціональність?

Перевірка робочого стану (функціональності) мигдаликів – це зона відповідальності лікаря-отоларинголога. З огляду на, що процедура забору матеріалу для досліджень малоприємна, варто ретельно підійти до вибору лікаря, якому ви довірите своє здоров’я.

Практикуючі фахівці клініки VIRTUS проведуть усі дослідження так, щоб вам було комфортно і складуть план лікування, орієнтований на максимальне збереження мигдаликів та терапію без видалення органу.

Результати досліджень

Результати лабораторних аналізів дозволяють оцінити стан і функціональність мигдаликів. Як правило, якщо незворотних змін лімфоїдної тканини немає, досвідчений отоларинголог підбере терапію, яка усуне виявлені проблеми.

Якщо ж виявлені гіпертрофія тканин гланд й інші патологічні процеси, зберегти орган можна за допомогою процедури кріодеструкції. Верхній шар мигдаликів піддається шоковому заморожуванню, після чого відбувається відторгнення цих тканин і функціональність мигдаликів відновлюється.

У тих ситуаціях, коли зміни зайшли занадто далеко і функціональність гланд втрачена, лікарі рекомендують видалення органу, щоб захистити весь організм від його негативного впливу і результатів запалень мигдаликів.

Профілактика захворювань мигдаликів

Для того, щоб функціональність мигдаликів збереглася на довгі роки, фахівці рекомендують уникати вживання надмірно гарячих або холодних продуктів, тримати горло в теплі в холодну пору року та проходити регулярні профілактичні огляди у вашого ЛОРа.

ЧЛХ баннер

Підписуйтесь
на V-розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Відповідаємо на часті питання щодо блефаропластики

Відповідаємо на часті питання щодо блефаропластики

Блефаропластика (пластика повік) передбачає видалення надлишку шкіри на верхніх повіках та мішків під очима (жирових гриж) на нижніх.
#естетична хірургія
Як повернути плоский живіт за допомогою хірургії?

Як повернути плоский живіт за допомогою хірургії?

Неестетичний зовнішній вигляд живота після значного схуднення або вагітності та пологів – досить поширена проблема, яку можна вирішити за допомогою абдомінопластики.
#естетична хірургія
У якому віці варто задуматися про пластичні операції?

У якому віці варто задуматися про пластичні операції?

Все більше людей приділяють пильну увагу своїй зовнішності і не бажають миритися з деякими естетичними недоліками, які може виправити пластичний хірург.
#естетична хірургія
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
#ЛОР
Факти та міфи про лазерну епіляцію

Факти та міфи про лазерну епіляцію

Лазерна епіляція - медична процедура, під час якої висококонцентрований промінь світла (лазер) уповільнює ріст волосся, пошкоджуючи волосяні фолікули.
#косметологiя, #лазерні технології
Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Абдомінопластика — це операція з покращення контурів живота за рахунок видалення надлишків тканин шкіри і зшивання м’язів передньої черевної стінки.
#естетична хірургія
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
#ЛОР
Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Випадіння волосся – фізіологічний процес, який відбувається через зміну фаз росту та оновлення клітин шкіри.
#трихологiя
Чи можна покращити зір?

Чи можна покращити зір?

Погіршення гостроти зору, двоїння, сухість і різь в очах можуть бути ознаками як перевтоми, так і серйозного офтальмологічного захворювання.
#офтальмологiя
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат