+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
З якими дитячими захворюваннями звертатися до ЛОР-хірурга

З якими дитячими захворюваннями звертатися до ЛОР-хірурга

Дитяча ЛОР-хірургія — одна з найдавніших спеціалізацій Інституту VIRTUS, тож у роботі з юними пацієнтами маємо великий досвід і вміємо знайти підхід до кожного.

Вже на другій консультації більшість дітей вважатимуть отоларинголога добрим знайомим і охоче дозволятимуть себе оглянути. Дитяча отоларингологія передбачає лікування таких захворювань:

 • аденоїдити;
 • риніти (запалення слизової оболонки носової порожнини);
 • етмоїдити (запалення навколоносової пазухи);
 • середні і зовнішні отити;
 • ексудативні отити (запалення середнього вуха з накопиченням рідини за барабанною перетинкою);
 • фарингіти (запалення слизової і лімфоїдної тканини у горлі);
 • тонзиліти (запалення піднебінних мигдаликів і слизової оболонки горла);
 • ларингіти (запалення слизової оболонки гортані).

Ми маємо всі можливості не тільки для терапевтичного лікування, а й для проведення операцій дітям за показаннями. Всі хірургічні втручання — ендоскопічні, а ризик ускладнень майже відсутній.

Як підготувати дитину до прийому лікаря

Навіть якщо ваші спогади про радянську медицину ще достатньо яскраві (чого варта лише апаратна санація носа дитині!) і ви до сих пір побоюєтеся медиків, не демонструйте цей страх дитині. Лікар має сприйматися не як персонаж жахастика, який прийде і зробить болючий укол, якщо малюк не слухається, а як друг, чия мета — допомогти позбутися болю і неприємних симптомів. Тому перед візитом до медичного закладу варто не залякувати дитину, а спокійно їй пояснити, що відбуватиметься на огляді отоларинголога і що це потрібно для її ж добробуту. За словами нашого дитячого ЛОР-хірурга, кандидата медичних наук Олександри Цепколенко, слово «біль» краще не вживати взагалі (бо дитина може не дуже добре розуміти, чим біль відрізняється від інших незнайомих неприємних відчуттів), а сказати, що можливий деякий дискомфорт, але про це лікар завчасно попередить. Важливо, щоб малюк слухав вказівки отоларинголога і за потреби міг посидіти нерухомо.

Якщо дитину направив до ЛОР-хірурга сімейний лікар, алерголог, ортодонт чи інший спеціаліст, візьміть з собою наявну медичну документацію та результати аналізів за останні 3 місяці. Перед консультацією можна промити чи закапати носа дитині, якщо він закладений, а також нагодувати і напоїти її.

Як проходить консультація дитячого ЛОР-хірурга

В ідеалі варто обстежувати аденоїдну тканину дитини в отоларинголога починаючи з 3 років, раз на 6 місяців (не рахуючи лікування поточних захворювань). Консультація дитячого ЛОР-хірурга в Інституті VIRTUS відбувається у форматі гри: лікар знайомиться і спілкується з малюком, оглядає його на кріслі за допомогою ендоскопа, перевіряє стан вух і носової порожнини. Зазвичай задоволений малюк отримує смаколик й охоче приходить на наступний огляд.

Якщо ж з якихось причин не вдалося налагодити контакт з дитиною і вона плаче й кричить, огляд не завжди можливий, бо занадто набрякає порожнина носа. Проте, навіть у такому випадку можна перевірити вуха на наявність рідини за барабанною перетинкою. Або ж консультація переноситься на наступний день.

На крайній випадок є можливість провести огляд під седацією: для цього дитину приводять у клініку вранці натщесерце, в операційній вона вдихає анестетик, а ЛОР-хірург оглядає її ендоскопічно і робить відео для демонстрації батькам. Якщо малюк старше 4 років, йому можуть призначити комп’ютерну томографію ЛОР-органів. В Інституті VIRTUS маємо новий рентгенівський апарат, відповідно вплив випромінювання мінімальний і сфокусований безпосередньо на ділянці, яка досліджується. Наприклад, КТ гайморових пазух займає не більше пари хвилин, до того ж в кімнаті з дитиною може залишитися член родини.

Які захворювання ЛОР-органів у дітей вимагають участі хірурга

Якщо аденоїдна тканина дитини стає джерелом хронічного запалення, що призводить до негативних наслідків, таких як постійні ексудативні отити, зниження слуху чи тривалі запальні процеси у носовій порожнині. В такому випадку варто все ж підготуватися до операції з видалення аденоїдів, а не чекати, доки дитина це переросте. Адже зрештою не так страшні гіпотетичні ГРВІ після видалення аденоїдів (коли дитина хворіє раз на 3 місяці, це абсолютно нормально), як цілком реальна сенсоневральна приглухуватість, що може залишитися до кінця життя. Симптоми, які свідчать про те, що необхідне видалення аденоїдів у дітей, такі:

 • стікання по задній стінці носоглотки;
 • погіршення слуху;
 • постійно закладений ніс;
 • хропіння;
 • апное (зупинка дихання уві сні);
 • кашель вранці та після фізичних навантажень.

Інколи, окрім аденоїдів, необхідно також видалити піднебінні мигдалики (гланди). Показами до тонзилектомії (повного видалення мигдаликів) є більше 6 підтверджених ангін на рік, паратонзилярні абсцеси (запалення м’яких тканин довкола піднебінних мигдаликів), ураження беталітичним стрептококом групи А в поєднанні з кандидою та підвищені ревмопроби. Ще одне показання до хірургічного втручання — поліпи в носі дитини, які необхідно повністю видалити. Про наявність поліпів в носі свідчать головний біль, втрата смаку і нюху, частий нежить і чхання та поява закладеності носа в окремому положенні тіла (наприклад, дитина не дихає, коли лежить на боку, а на спині — дихає нормально).

Коли призначають операції ЛОР-органів дітям

Отоларинголог зазвичай починає лікування з консервативної терапії. І лише якщо вона не призвела до позитивного ефекту, призначається операція. В такому випадку дитина має здати пакет аналізів перед видаленням аденоїдів (клінічна кров і сеча, проби на гепатит B, C і ВІЛ) і пройти інструментальні обстеження (ЕКГ, ФГ).

Малоінвазивна хірургія передбачає видалення аденоїдів за допомогою холодноплазмової коблації чи шейверного ножа. Коблатор працює приблизно за тим самим принципом, що й лазер, але аденоїдна тканина випарюється при відносно низькій температурі 60 градусів, тому рана залишається чистою і швидко гоїться. Саме ендоскопічна аденотомія є найбільш розповсюдженою ЛОР-операцією, яка проводиться дітям.

За показаннями в ході операції також повністю або частково видаляються піднебінні мигдалики (аденотонзилотомія). Проте, це більш рідкісний випадок, адже частіше дитина має гіпертрофовану аденоїдну тканину і цілком здорові мигдалики.

Після коблації аденоїдів ЛОР-хірург обов’язково перевіряє, чи залишилася рідина за барабанною перетинкою. При виявленні рідини лікар робить парацентез (прокол) барабанної перетинки і встановлює шунт. Видаляти його надалі не потрібно, адже коли перетинка загоїться, вона виштовхне шунт сама — а допоки цього не станеться, варто уникати потрапляння у вуха води.

Вартість всіх ЛОР-операцій вказана на нашому сайті.

   5 з 5 на основі 5 оцінок
кадочников консультации

Підписуйтесь
на нашу розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Блефаропластика: види та етапи проведення операції

Блефаропластика: види та етапи проведення операції

Блефаропластика давно стала вирішенням естетичних проблем в області біля очей. З її допомогою можна позбутися обвисання повік і мішків під очима. Найчастіше блефаропластику роблять…
Коли і навіщо потрібно видаляти аденоїди в дітей і дорослих

Коли і навіщо потрібно видаляти аденоїди в дітей і дорослих

В нормальних умовах аденоїдна тканина у дітей починає розростатися у віці близько трьох років (саме відтоді малюка слід регулярно приводити на консультацію отоларинголога, аби…
Як хірургія допомагає вирішити проблеми із зовнішнім виглядом носа та носовим диханням

Як хірургія допомагає вирішити проблеми із зовнішнім виглядом носа та носовим диханням

Відновити повноцінне носове дихання та покращити форму носа за одну операцію не лише можливо, а й бажано.
Чинники ризику тромбозу та як запобігти утворенню тромбів

Чинники ризику тромбозу та як запобігти утворенню тромбів

Інститут VIRTUS зазвичай не працює з ургентними випадками, зате ми добре знаємо, як їм запобігти — зокрема, профілактувати тромбоз у пацієнтів з варикозною хворобою.
Що таке синдром Поланда і як це лікується: історія нашої пацієнтки

Що таке синдром Поланда і як це лікується: історія нашої пацієнтки

Синдром Поланда — це доволі рідкісна генетична аномалія, за якої відсутні частини м’язів, тканин і підшкірної жирової клітковини грудей з одного боку.
Що таке лазерне видалення вен

Що таке лазерне видалення вен

Ендовенозна лазерна коагуляція (лазерне видалення вен) передбачає термічне заварювання ураженої вени, що знаходиться глибоко у товщі м’язів та під фасцією (сполучнотканинна оболонка, що огортає…
Від чого залежить жіноче здоров’я?

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Навіть якщо ви виграли генетичний джекпот, життя в умовах війни і постійний супутній стрес вносять свої корективи у стан жіночого здоров’я.
Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Варикозне розширення вен не тільки завдає естетичного дискомфорту, але може призвести до неприємних наслідків.
Які захворювання лікує проктолог?

Які захворювання лікує проктолог?

Спектр захворювань, які лікує проктолог, далеко не вичерпується гемороєм будь-якого рівня складності: це також пролапс прямої кишки, тріщини в задньому проході, свищі прямої кишки,…
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат