+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60 вул. Суднобудівна, 1Б+38 (048) 771 05 17 вул. Буніна, 10Київ+38 (044) 332 44 00 вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Гипергідоз — що це? Причини та лікування підвищеного потовиділення

Гипергідоз — що це? Причини та лікування підвищеного потовиділення

Потовиділення — це нормальна функція організму, покликана оберігати його від перевантажень і теплового удару. Здорова людина пітніє через терморегуляцію в результаті перепадів температур, під час занять спортом, через стреси, хвилювання, недостатнє надходження кисню або навіть від гострої їжі. Як правило, після того, як пропадає зовнішній подразник, процес припиняється.

Але трапляється, що кількість виділеної рідини перевищує всі допустимі межі і не залежить від зовнішніх чинників, у той же час людина відчуває від цього дискомфорт. Що робити, якщо дезодоранти та антиперспіранти не допомагають і які причини даного явища — розбираємося у цій статті.

Причини гіпергідрозу

Умовно всі причини виникнення гіпергідрозу можна розділити на дві групи: вторинні захворювання і генетична схильність.

Причинами для виділення надлишкової дози поту можуть бути:

 • Порушення обміну речовин
 • Гормональні збої
 • Ендокринологічні проблеми
 • Захворювання нервової системи
 • Вегетосудинна дистонія та багато інших нюансів здоров’я організму

Якщо рясне потовиділення з’явилося порівняно недавно — значить, потрібно терміново звернутися до лікаря, щоб виключити зовнішню патологію. Коли причина збою усунена, все повертається на круги своя.

У разі, якщо немає жодного приводу для підвищеного виділення поту, але, проте, проблема присутня, то мова може йти про генетичну форму гіпергідрозу. Це спадкове явище, що не піддається корекції медикаментозними способами — тільки за допомогою уколів ботулотоксину або інструментів пластичної хірургії.

Симптоми і діагностика

Як правило, пацієнти звертають увагу на проблему тільки тоді, коли вона починає заважати в побуті: доводиться часто міняти одяг, звичайні дезодоранти не в змозі впоратися з неприємним запахом і людині фізично некомфортно перебувати в такому стані.

Які ще симптоми є у гіпергідрозу:

 • Рясне регулярне потовиділення як на окремих ділянках, так і по всьому тілу
 • Розм’якшення епітелію
 • Грибкові захворювання

Підвищене потовиділення в сукупності з будь-яким або навіть всіма з цих симптомів вже є показанням для звернення до дерматолога і проведення діагностики причини виникнення такого стану.

Основне завдання діагностики — з’ясувати причину гіпергідрозу і визначити його характер. Якщо витоки підвищеного вироблення поту криються у вторинному захворюванні, як правило, досвідчений лікар може виявити це вже при первинному огляді, зборі анамнезу і скарг пацієнта.

Також під час огляду можна визначити ступінь проблеми. Існує цілий ряд методів, здатних визначити кількісні та якісні показники підвищеного потовиділення і допомогти розібратися, чи дійсно існує гіпергідроз. Наприклад, виявити наявність проблеми дозволяє проба Мінора. За допомогою даної медичної маніпуляції можна визначити площу і інтенсивність гіпергідрозу. Для цього досліджувану ділянку сухої шкіри тіла обробляють водним розчином йоду і посипають крохмалем. Таким чином пляма, де виділення поту більше норми, починає виділятися синім кольором.

Види гіпергідрозу

Умовно гіпергідроз можна розділити на два види:

 1. Вторинний гіпергідроз — у цьому випадку витоки надмірної пітливості криються в іншому захворюванні. Як правило, проходить після лікування першопричини.
 2. Спадковий або генетичний — коли немає ніяких об’єктивних причин для надмірної пітливості, але проблема все ж таки присутня.

Також гіпергідроз різниться за місцями прояву підвищеної пітливості: він буває повним і локальним. У випадку з повним від надлишкового виділення поту страждає все тіло. При локальному характері проблема може проявлятися на якійсь окремій ділянці: наприклад, в паху, на ступнях або долонях.

Методи лікування гіпергідрозу

Методи лікування гіпергідрозу залежать від причини його виникнення.

 1. Якщо поштовхом для підвищеного потовиділення стали вторинні захворювання, як правило, після позбавлення від них проблема проходить сама по собі. Отже, при вторинному гіпергідрозі слід кинути сили на усунення причини його виникнення і дотримуватися приписаної доктором дієти. Якщо гіпергідроз спадковий або генетичний, то варіантів вирішення проблеми не так вже й багато.
 2. Позбутися від проблеми генетичного гіпергідрозу раз і назавжди можна виключно за допомогою хірургічного лікування. Сама операція багато в чомусь схожа на ліпосакцію: за допомогою вакуумного екстрактора видаляються потові залози потрібної зони. Як правило, найчастіше таку процедуру проводять в області пахвових западин.

У разі, якщо для підвищеного потовиділення немає ніяких об’єктивних фізіологічних причин, кардинально вирішити проблему можна двома способами:

 • за допомогою ін’єкцій ботулотоксину
 • хірургічно — шляхом видалення частини потових залоз

Популярним методом лікування підвищеної пітливості є терапія ботулотоксину. Як правило, таке лікування використовується для вирішення проблеми локалізованого гіпергідрозу — наприклад, це відмінний спосіб позбутися від надмірної пітливості рук. Токсини ботокса блокують іннервацію потових залоз — відповідно, залози не отримують імпульси, що стимулюють виділення поту.

До мінусів цього способу варто віднести короткостроковий ефект. Залежно від початкової глибини проблеми ботулотоксин блокує потові залози на термін від декількох місяців до року.

Підписуйтесь
на V-розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — це поверхнева грибкова інфекція шкіри. В народі його часто називають «сонячний грибок» через прояви у вигляді блідих, гіпопігментованих плям, які не засмагають на сонці.

#дерматологiя

Відповідаємо на популярні питання про ультразвуковий SMAS-ліфтинг

Ультразвуковий SMAS-ліфтинг — це методика сучасної апаратної косметології, направлена на безопераційне омолодження і підтяжку шкіри. На відміну від інших антивікових методик, що приміняються у косметології, вона дозволяє впливати не лише на верхні шари шкіри, але й на підшкірну м’язово-апоневротичну систему (SMAS), яка є «каркасом» обличчя.

#косметологiя, #лазерні технології

Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Лазерна епіляція – сучасний метод видалення небажаного волосся на тілі за допомогою впливу лазерного променя

#лазерні технології

Відшарування сітківки – чим це загрожує?

У цій статті ви дізнаєтеся про одне з найважчих захворювань очного яблука – відшарування сітківки. Ви знайдете відповіді на питання про причини виникнення, діагностику, лікування та профілактику цього захворювання

#офтальмологiя

Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Методику лазерної коагуляції використовують при дистрофіях або дегенераціях сітківки, тромбозі центральної вени сітківки, вікової дистрофії макули (пошкодження центру сітківки), діабетичній ретинопатії (ускладнення цукрового діабету) та інших захворюваннях очей

#офтальмологiя

Особливості ліпосакції для чоловіків

Донедавна естетична хірургія вважалася жіночою прерогативою. Але зараз все більше представників чоловічої статі вдаються до послуг пластичних хірургів для корекції тіла і рис обличчя. А за останній час значно зріс інтерес чоловіків до послуг ліпосакції

#естетична хірургія

Правда і вигадка про нитяний ліфтинг 

За три останні десятиліття з’явилося безліч методик омолодження, які, не дивлячись на вік, допомагають зберегти молодість і красу. Але ось навколо нитяних методик досі витає безліч міфів, про які ми поговоримо в цій статті

#естетична хірургія

Безпечне збільшення грудей

Маммопластика впевнено утримує першість в світі за кількістю операцій – мабуть, з того моменту, як пластична хірургія стала загальнодоступною. Одні мріють збільшити природній розмір, для інших така медична процедура – єдиний спосіб повернути колишню красу обвислим після пологів і лактації грудям

#естетична хірургія

Ідеальний рельєф: як отримати ноги мрії

Стрес, пасивний спосіб життя і відсутність вільного часу часто посилюють проблему зайвої ваги на тілі. Як правило, позбутися від таких неприємних наслідків досить важко і вправи в залі, а також дієти не завжди ефективні

#естетична хірургія
Залиште відгук
Задайте питання