+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60 вул. Суднобудівна, 1Б+38 (048) 771 05 17 вул. Буніна, 10Київ+38 (044) 364 80 50 вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Скарги на сторонні предмети у верхніх дихальних шляхах – одна з найчастіших причин звернень до ЛОР-лікаря. Причому на прийом до фахівця приходять пацієнти різного віку – від маленьких дітей до дорослих людей пенсійного віку.

У дітей чужорідними тілами, які потрапляють в дихальні шляхи, найчастіше є дрібні намистини, монети, цукерки, батарейки, таблетки, частини іграшок та інші невеликі предмети, до яких дитина може дотягнутися і неусвідомлено покласти собі в ніс або в рот. Дорослі пацієнти найчастіше скаржаться на застрягання в гортані рибних або курячих кісток після поспішного прийому їжі.

Ознаки чужорідного тіла в дихальних шляхах

У дітей дрібні предмети потрапляють в ніс або в рот, як правило, під час гри або під час активного проведення часу. Без нагляду батьків або вихователя в дитячому закладі дитина може непомітно засунути чужорідний предмет собі в рот і зробити вдих. В результаті цього чужорідне тіло може потрапити в гортань, трахею або верхні відділи бронхів і викликати задуху. Застрягання шматочків їжі в гортані у дорослих і дітей виникає через активні розмови за їжею, сміх, плач під час прийому їжі або занадто швидке поглинання їжі.

Застрягле чужорідне тіло викликає приступ рефлекторного кашлю, який супроводжується гучним диханням і больовими відчуттями в ділянці гортані. У разі повного перекриття дихального ходу може виникнути обтурація (закупорка) гортані, яка характеризується неможливістю потерпілого вдихнути повітря. Якщо такій людині терміново не надати медичну допомогу, вона може втратити свідомість і померти від задухи.

Ознакою нестачі кисню під час попадання чужорідних тіл в дихальні шляхи є зміна кольору шкірних покривів і видимих ​​слизових оболонок. Замість природного кольору шкіри з’являється блідість, яка швидко набуває синього відтінку. Людина може почати панікувати, здійснювати рефлекторні дії руками і ногами, намагатися зробити більш глибокий вдих для доступу повітря в легені.

Також під час потрапляння чужорідного тіла у верхні дихальні шляхи може бути підвищення температури тіла в межах 37,2 – 38,0 °С.

Допомога під час потрапляння чужорідного тіла у верхні дихальні шляхи

Якщо чужорідний предмет не повністю перекрив дихальні шляхи, постраждалого необхідно якомога швидше доставити до ЛОР-відділення для надання кваліфікованої медичної допомоги. Досвідчений отоларинголог за допомогою сучасного ендоскопічного обладнання та спеціальних інструментів, загнутих під певним кутом, зможе легко виявити стороннє тіло, безпечно його витягти і обробити пошкоджену ділянку слизової.

Якщо чужорідне тіло в гортані не вдається видалити самостійно протягом перших двох-трьох хвилин, не варто намагатися усунути його з допомогою народних способів і методів. Проковтування жорстких хлібних крихт, стрибання на одній нозі та інші популярні методи можуть призвести до загострення клінічної ситуації і викликати повне перекривання дихального просвіту з негайним розвитком задухи.

Якщо потерпілий знаходиться у свідомості й може дихати, найправильнішим варіантом буде його негайне транспортування до найближчого ЛОР-відділення на машині швидкої допомоги або будь-яким іншим способом.

Якщо неможливо надати кваліфіковану медичну допомогу через надмірну віддаленість медичного закладу або з інших причин, до потерпілого необхідно застосувати спеціальний алгоритм дій.

Якщо пацієнт знаходиться у свідомості та здатен розмовляти, потрібно попросити його покашляти, щоб звільнити дихальні шляхи від стороннього предмета.

У разі появи очевидних ознак виснаження і браку кисню потрібно стати збоку постраждалого і, притримуючи його грудну клітку однією рукою, різкими ударами в ділянку між лопатками іншою рукою спробувати позбутися від стороннього предмета. Якщо ця дія виявиться неефективною, потрібно починати застосовувати прийом Геймліха. Його суть полягає в наступному:

  1. Необхідно стати обабіч потерпілого і обхопити його руками.
  2. Стислу в кулак ліву руку обхопити правою і з силою різко натиснути на ділянку, розташовану під мечоподібним відростком.

Цей прийом підвищить тиск у легенях і дозволить повітрю, яке в них залишилося, виштовхнути застрягле в гортані або трахеї чужорідне тіло.

Якщо потерпілий без свідомості, необхідно терміново викликати швидку медичну допомогу і негайно почати серцево-легеневу реанімацію. Вона полягає в ритмічному натисканні в ділянці грудини на глибину 6-7 см з приблизною частотою 2 натискання в секунду. Через 15-20 секунд реанімації необхідно закинути голову потерпілого назад і оглянути ротову порожнину на наявність стороннього тіла. У разі потреби процедуру варто повторювати до приїзду бригади швидкої допомоги.

Профілактика потрапляння чужорідних тіл у верхні дихальні шляхи проста і ефективна. Її суть у наступному:

  • Стежити за дітьми та не допускати потрапляння дрібних предметів в рот або носові ходи
  • Не розмовляти і не сміятися під час їжі
  • Ретельно пережовувати їжу
Детский ЛОР баннер

Підписуйтесь
на V-розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Абдомінопластика — це операція з покращення контурів живота за рахунок видалення надлишків тканин шкіри і зшивання м’язів передньої черевної стінки.
#естетична хірургія
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
#ЛОР
Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Випадіння волосся – фізіологічний процес, який відбувається через зміну фаз росту та оновлення клітин шкіри.
#трихологiя
Чи можна покращити зір?

Чи можна покращити зір?

Погіршення гостроти зору, двоїння, сухість і різь в очах можуть бути ознаками як перевтоми, так і серйозного офтальмологічного захворювання.
#офтальмологiя
Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — це поверхнева грибкова інфекція шкіри. В народі його часто називають «сонячний грибок».
#дерматологiя
Відповідаємо на популярні питання про ультразвуковий SMAS-ліфтинг

Відповідаємо на популярні питання про ультразвуковий SMAS-ліфтинг

Ультразвуковий SMAS-ліфтинг — це методика сучасної апаратної косметології, направлена на безопераційне омолодження і підтяжку шкіри.
#косметологiя, #лазерні технології
Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Лазерна епіляція – сучасний метод видалення небажаного волосся на тілі за допомогою впливу лазерного променя
#лазерні технології
Відшарування сітківки – чим це загрожує?

Відшарування сітківки – чим це загрожує?

У цій статті ви дізнаєтеся про одне з найважчих захворювань очного яблука - відшарування сітківки. Ви знайдете відповіді на питання про причини виникнення, діагностику,…
#офтальмологiя
Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Методику лазерної коагуляції використовують при дистрофіях або дегенераціях сітківки, тромбозі центральної вени сітківки та інших захворюваннях очей.
#офтальмологiя
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат