+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60 вул. Суднобудівна, 1Б+38 (048) 771 05 17 вул. Буніна, 10Київ+38 (044) 364 80 50 вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Що робити, якщо слух знизився?

Що робити, якщо слух знизився?

Слух – одне з чотирьох чуттів, за допомогою яких ми пізнаємо світ. Але що робити, якщо він починає знижуватися або взагалі пропадає? Цьому може бути багато причин: вік, травми, інфекції або вроджені хвороби. У цій статті з’ясуємо які основні причини проблем зі слухом та як відновити втрачену здатність добре чути?

Що таке втрата слуху?

Втрата слуху або так звана приглухуватість є поширеною проблемою, яка часто розвивається з віком або викликана багаторазовим впливом гучних звуків.

За оцінками ООН, понад 5% населення Землі (466 мільйонів людей) страждають приглухуватістю. Фахівці стверджують, що до 2050 року кожен десятий на планеті матиме проблеми зі слухом.

Вважається, що людина починає відчувати труднощі зі сприйняттям звуку, коли її поріг чутності знижується до 25 децибел (при нормі 40 децибел).

Втрата слуху може статися раптово, але зазвичай ця проблема розвивається поступово, тому хворому часто важко розпізнати симптоми. Спробуйте пройти невеликий тест і дайте відповідь на наступні питання:

 1. Чи вважаєте ви, що люди навколо вас бурмочуть або говорять тихо?
 2. Чи важко вам вести бесіду в ресторанах або людних місцях?
 3. Вам часто доводиться збільшувати гучність телевізора, радіо або телефону?
 4. Чи скаржаться вам друзі або члени сім’ї, що їм доводиться повторювати те, що вони говорять?
 5. Ви помічали, що повсякденні звуки, такі як щебетання птахів, кроки або цокання годинника зникли?

Якщо хоч на одне з перелічених питань ви відповіли «ТАК», то, швидше за все, вам слід звернутися до лікаря.

Від чого погіршується слух?

Існує кілька основних причин, які викликають погіршення слуху:

 • Вік

Вікова втрата слуху – найбільш поширений тип приглухуватості, є постійним і, звичайно, ускладнює здатність чути так звані «високочастотні» звуки: дитячі голоси, щебетання птахів або сигнал телефону. Це відбувається через те, що маленькі волоски в равлику вуха, які посилають звукові сигнали в мозок, зношуються.

Також негативно позначаються на здатності чути серцево-судинні захворювання і високий кров’яний тиск – часті супутники людей у ​​віці. Варто зазначити, що, як і у випадку з іншими віковими змінами організму, втрата слуху є нормальною частиною старіння, яка піддається корекції.

 • Спадкова втрата слуху

Тепер існує понад 400 відомих генетичних синдромів, які включають втрату слуху. Хоча більшість з них є вродженими, деякі мають властивість розвиватися з плином часу.

Зазвичай такі хвороби важко піддаються лікуванню. У цих ситуаціях єдиним рішенням є використання слухового апарату. А для складніших випадків є спеціальні кохлеарні імплантати, які замінюють звичайний слуховий процес електричними сигналами, що стимулюють слуховий нерв.

 • Втрата слуху, спричинена шумом

Такий тип приглухуватості може бути результатом постійного впливу на організм гучних звуків: руху транспорту, будівельних робіт, галасливої ​​обстановки в офісі або музики в навушниках. Хоча викликана цими причинами втрата слуху, як правило, тимчасова, повторне надмірна дія гучних звуків значно ускладнить відновлення слуху і надасть проблемі постійний характер через пошкодження волоскових клітин внутрішнього вуха.

 • Хвороби або травми вуха, пов’язані з втратою слуху

Існує низка захворювань, які серед побічних проявів мають негативний вплив на здатність чути. Наприклад, до таких захворювань належать:

 • Хвороба Меньєра – причина цієї хвороби невідома, але симптоми зазвичай включають втрату слуху різного рівня, запаморочення і шум у вухах
 • Отосклероз – це захворювання впливає на рух крихітних кісток в середньому вусі, викликаючи втрату слуху, яку найчастіше лікують хірургічним шляхом

Крім цього, гучні звуки, раптові різкі зміни тиску або ж вушні інфекції можуть призвести до розриву барабанної перетинки і погіршення слуху. Також поступове накопичення вушної сірки призводить до ускладнення слуховий діяльності. Сірчана пробка може блокувати слуховий прохід і перешкоджати проходженню звукових хвиль.

Як лікувати проблеми зі слухом?

У зв’язку з факторами, які впливають на здоров’я, або генетичною обумовленістю існує 3 види приглухуватості:

 • Кондуктивна: порушення слуху, коли звукові хвилі блокуються ще до потрапляння до волоскових клітин вуха, які передають сигнали мозку
 • Сенсоневральна: викликана дефектністю або пошкодженням волоскових клітин
 • Змішана

Способи лікування втрати слуху залежить від причини і ступеня її важкості.

У випадках сенсоневральної приглухуватості є кілька варіантів, які можуть поліпшити здатність людини чути:

 • Цифрові слухові апарати
 • Кісткові імплантати – підходять для людей, які не можуть використовувати слухові апарати
 • Кохлеарні імплантати – призначені для людей, яким недостатньо потужності слухових апаратів

Кондуктивна втрата слуху, як правило, є тимчасовою і у разі потреби її можна лікувати за допомогою медикаментів. Однак для поліпшення роботи барабанної перетинки може знадобитися операція з усунення рідини, яка блокує нормальне проходження звуку. У будь-якому випадку тільки професіонал може поставити правильний діагноз і призначити правильне лікування, яке в перспективі допоможе повернути добрий слух.

Але є кілька способів, які допоможуть скоротити негативний вплив на вуха і зберегти здатність добре чути:

 • Обмежте тривалість та інтенсивність впливу гучних звуків – на галасливому робочому місці вам допоможуть беруші для вух або навушники, наповнені гліцерином
 • Уникайте надмірного відвідування гучних місць. Такі заняття як їзда на снігоході, полювання, гра на електроінструментах або часте відвідування концертів з часом можуть пошкодити слух
 • Регулярно перевіряйте слух. Якщо ви працюєте в галасливій обстановці, то такі перевірки допоможуть вчасно виявити проблему і запобігти їй до моменту виникнення серйозних ускладнень
Детский ЛОР баннер

Підписуйтесь
на V-розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Відповідаємо на популярні питання про абдомінопластику

Абдомінопластика — це операція з покращення контурів живота за рахунок видалення надлишків тканин шкіри і зшивання м’язів передньої черевної стінки.
#естетична хірургія
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
#ЛОР
Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Випадіння волосся – фізіологічний процес, який відбувається через зміну фаз росту та оновлення клітин шкіри.
#трихологiя
Чи можна покращити зір?

Чи можна покращити зір?

Погіршення гостроти зору, двоїння, сухість і різь в очах можуть бути ознаками як перевтоми, так і серйозного офтальмологічного захворювання.
#офтальмологiя
Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — це поверхнева грибкова інфекція шкіри. В народі його часто називають «сонячний грибок».
#дерматологiя
Відповідаємо на популярні питання про ультразвуковий SMAS-ліфтинг

Відповідаємо на популярні питання про ультразвуковий SMAS-ліфтинг

Ультразвуковий SMAS-ліфтинг — це методика сучасної апаратної косметології, направлена на безопераційне омолодження і підтяжку шкіри.
#косметологiя, #лазерні технології
Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Лазерна епіляція – сучасний метод видалення небажаного волосся на тілі за допомогою впливу лазерного променя
#лазерні технології
Відшарування сітківки – чим це загрожує?

Відшарування сітківки – чим це загрожує?

У цій статті ви дізнаєтеся про одне з найважчих захворювань очного яблука - відшарування сітківки. Ви знайдете відповіді на питання про причини виникнення, діагностику,…
#офтальмологiя
Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Методику лазерної коагуляції використовують при дистрофіях або дегенераціях сітківки, тромбозі центральної вени сітківки та інших захворюваннях очей.
#офтальмологiя
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат