+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Випадіння волосся – фізіологічний процес, який відбувається через зміну фаз росту та оновлення клітин шкіри. Однак надмірне випадіння волосся може свідчити про захворювання волосистої частини голови – алопецію. Без належного лікування і застосування засобів від випадіння волосся алопеція прогресує і, в залежності від причини захворювання, призводить до значного порідіння волосся або утворення вогнищ облисіння.

Як зрозуміти, що волосся випадає більше норми?

У кожної волосяної цибулини є життєвий цикл. Фаза активного росту волосся (анаген) складає 2-5 років. Потім настає проміжна фаза (катаген), після чого фолікул припиняє підживлювати волосину і переходить у «сплячий» режим – фазу телогена. По мірі росту нової волосини стара волосина витісняється з волосяного мішечка. Процес закінчується випадінням старої волосини і появою на поверхні шкіри нової волосини. У здорових людей приблизно 85% волосся знаходиться у стадії анагена, 1-2% – у стадії катагена і близько 13-15% – у стадії телогена. У день випадає близько 50-100 волосин і на їх місці виростають нові, при цьому густина волосся практично не змінюється.

Визначити надмірну втрату волосся можна з допомогою тесту в домашніх умовах. Оскільки більша його частина випадає при митті голови – відкладіть цю процедуру на декілька днів. Опісля візьміть пучок на маківці та сильно потягніть, повторіть тест кілька разів. Якщо щоразу у руці залишається більше 5-7 волосин – необхідно звернутися за консультацією до трихолога (лікаря-дерматолога, який займається лікуванням волосся і шкіри голови).

Через що може випадати волосся?

В структурі всіх захворювань волосся нерубцеве випадіння складає 80%, тобто є найбільш поширеною причиною втрати волосся, що вражає від 30-40% людей у віці до 50 років. Основною причиною випадіння волосся у чоловіків (80% випадків) є спадкова схильність. Ця форма алопеції називається андрогенетичною. Найбільш значимим фактором ризику облисіння у чоловіків є підвищена активність ферменту 5-альфа-редуктази II типу, який у генетично схильних волосяних фолікулах метаболізує гормони тестостерон і дигідротестостерон (ДГТ).

Розвиток андрогенного облисіння має свої шаблони: у чоловіків воно «з’їдає» волосяний покрив на тім’ї, а у жінок утворює гніздо у ділянці серединного проділу. У чоловіків алопеція розвивається стадійно, впродовж 5-25 років. Для очної діагностики чоловічого облисіння трихологи використовують шкалу Норвуда, згідно якої кожній стадії алопеції відповідають певні ознаки.

Причини сильного випадіння волосся у жінок:

 • бактеріальна або грибкова інфекція;
 • прийом лікарських препаратів;
 • гормональний дисбаланс;
 • захворювання щитовидної залози;
 • стрес, психоемоційна напруга.

Андрогенна, алопеція «по чоловічому типу», яка розвивається у генетично схильних жінок, є другою по розповсюдженості формою втрати волосся і пов’язана з посиленням впливу найбільш потужного з «чоловічих» гормонів андрогенів – дигідротестостерону. У частини жінок з андрогенною формою випадіння волосся підтверджується наявність у сироватці периферичної крові патологічних змін у метаболізмі гормонів андрогенів, а відхилення від норми по інших показниках часто незначні. Як відомо, чоловічі гормони у жінок скорочують фазу росту (анаген) і продовжують фазу випадіння (телоген), що призводить до зменшення розміру волосяних фолікулів.

Що робити, якщо випадає волосся?-1

При яких хворобах випадає волосся?

Причинами випадіння волосся можуть бути аутоімунні патології (червоний плоский лишай, дискоїдний вовчак, склеродермія), себорея, сифіліс, грибкові та бактеріальні інфекції шкіри. При вовчаку на волосистій частині голови утворюються еритематозні, виступаючі плями-вогнища, блідо-рожеві всередині і багряні по краях, з фолікулярним гіперкератозом, атрофією, телеангіектазіями (судинними зірочками) і диспігментацією.

Червоний плоский лишай являє собою хронічний запальний дерматоз з імунним патогенезом (механізмом розвитку хвороби), який вражає шкіру, волосисту частину голови, слизові оболонки та нігті. Захворювання проявляється у вигляді багатовогнищевої, асиметричної алопеції з фолікулярним кератозом і перикулярною синювато-багряною еритемою.

Іноді рубцеве облисіння провокують хронічні висипання на шиї та потилиці – келоїдальне акне, а також глибокі форми фолікуліту і перифолікуліту з тенденцією до утворення абсцесів – абсцедуючий (підриваючий) фолікуліт.

Втрата волосся при себорейній алопеції відбувається через порушення роботи сальних залоз. У чоловіків себорейна алопеція переважно вражає скроні і тім’яну частину голови, у жінок – лобну ділянку. Волосся стає рідким і тонким, швидко жирніє – при жирній себореї, а при сухій себореї виглядає сухим і січеться. У 70% випадків захворювання виникає у молодому віці – в період гормональної перебудови організму у підлітків.

Як зупинити випадіння волосся?

Щоб зупинити випадіння волосся, необхідно звернутись за консультацією до дерматолога і встановити причину алопеції. З цією метою у трихології використовують ряд досліджень:

 • біохімічний аналіз крові;
 • трихоскопію – дослідження роботи сальних залоз;
 • аналіз крові на гормони;
 • фототрихограму – відеодіагностику щільності і стану волосся;
 • біопсію методом прямої флуоресценції;
 • дослідження субстрату лущення на наявність бактеріальної чи грибкової інфекції.

Загальна стратегія ведення пацієнта з алопецією включає психоемоційну підтримку, нутритивні препарати, системну судинну і місцеву терапію. У боротьбі з випадінням волосся ефективні такі процедури, як дарсонвалізація, мезотерапія, електрофорез біоактивних речовин, низькоінтенсивна лазерна терапія.

Для вирішення проблеми андрогенетичної алопеції приміняють:

 • препарати від випадіння волосся – розчини для зовнішнього застосування з міноксидилом і таблетки з фінастеридом;
 • плазмоліфтинг – ін’єкції збагаченої тромбоцитами крові в ділянки облисіння;
 • лазерну терапію шкіри голови – сеанси низькоінтенсивного лазерного опромінення;
 • трансплантацію – пересадку здорового волосся з потилиці та тіла в проблемну, реціпієнтну ділянку.

При трансплантації з донорської ділянки – переважно потиличної, поштучно добувають фолікулярні з’єднання, графти. Кожен графт містить 1-4 волосяних цибулини, які пересаджують у місця найбільшої втрати волосся. Через декілька тижнів пересаджені волосинки остаточно приживаються на новому місці, а за 8-12 місяців голову знову вкриває густа, розкішна шевелюра.

У лікуванні рубцевої алопеції використовують внутрішньовогнищеві ін’єкції стероїдів і антибіотиків, аплікації з лікувальних мазей. Мета такої терапії – купірування запального процесу. Відновити втрачене волосся на місці рубців за допомогою лікарських препаратів, на жаль, неможливо. Тому при появі «підозрілих» пустул і плям на волосистій частині голови слід одразу ж звернутися до трихолога.

Популярнi запитання

Вітаміни допоможуть від випадіння волосся?

Вітаміни від випадіння волосся і спеціальна дієта дають хороший результат при лікуванні себорейної алопеції. Вітамін С зміцнює стінки судин, а В5 – ослаблені волосяні цибулини; вітамін А необхідний для росту волосся і підтримки функцій шкіри. Проте якщо облисіння викликане іншою причиною – генетичною схильністю, аутоімунним захворюванням чи бактеріальною інфекцією, вітамінна терапія виявиться неефективною.

Шампуні чи маски допоможуть від випадіння волосся?

До складу шампуню від випадіння волосся зазвичай входять розігріваючі і стимулюючі компоненти, які покращують кровообіг у капілярах шкіри і сприяють нормальному живленню волосяних цибулин. Це ментол, екстракт цибулі чи червоного перцю, кава. Народні засоби від випадіння волосся – відвари з кропиви, шавлії, реп’яхову олію використовують з метою стимуляції росту «сплячих» волосяних фолікулів. Але всі засоби косметології, включаючи маски для волосся проти випадіння, мало ефективні у боротьбі з алопецією, яка викликана ендокринною патологією чи генетичною схильністю до облисіння.

   5 з 5 на основі 1 оцінок
Цепк Ганна

Підписуйтесь
на нашу розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Навіть якщо ви виграли генетичний джекпот, життя в умовах війни і постійний супутній стрес вносять свої корективи у стан жіночого здоров’я.
Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Варикозне розширення вен не тільки завдає естетичного дискомфорту, але може призвести до неприємних наслідків.
Які захворювання лікує проктолог?

Які захворювання лікує проктолог?

Спектр захворювань, які лікує проктолог, далеко не вичерпується гемороєм будь-якого рівня складності: це також пролапс прямої кишки, тріщини в задньому проході, свищі прямої кишки,…
Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

При відтермінуванні дітонародження жінки зрештою стикаються з проблемами в репродуктивній сфері.
Як виправити вікові зміни шкіри обличчя у жінок

Як виправити вікові зміни шкіри обличчя у жінок

Вікові зміни шкіри обличчя у жінок, в першу чергу, виявляються у вигляді зморшок та птозу. Обидві проблеми далеко не завжди пов’язані лише з віком.
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
Що таке ендоскопічний ліфтинг обличчя

Що таке ендоскопічний ліфтинг обличчя

Ендоскопічний ліфтинг обличчя — малоінвазивне хірургічне втручання з омолодження обличчя та усунення опущення м’яких тканин (птозу).
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Інтимна пластика — це низка операцій на органах, які входять в інтимну зону: зовнішніх — піхві, внутрішніх — вульві, та промежині.
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат