+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Чинники ризику тромбозу та як запобігти утворенню тромбів

Чинники ризику тромбозу та як запобігти утворенню тромбів

Інститут VIRTUS зазвичай не працює з ургентними випадками, зате ми добре знаємо, як їм запобігти — зокрема, профілактувати тромбоз у пацієнтів з варикозною хворобою.

За словами нашого судинного хірурга, флеболога Адамура Кучубєрія, тромбоз в окремих випадках може бути ускладненням варикозної хвороби, але так само він зустрічається й у цілком здорових венах. Загалом тромбоз є гострим станом, в той час як варикозна хвороба — хронічне, частіше обумовлене генетично захворювання.

При варикозній хворобі найкращою профілактикою тромбозу є здоровий спосіб життя з достатньою фізичною активністю і регулярне носіння компресійного трикотажу (панчохи, гольфи) 1-2 класу компресії. На жаль, тромбоз не можна попередити, просто випивши таблетку проти тромбів, тим більше що її не існує. Якщо ж пацієнт має додаткові фактори розвитку тромбоемболічних ускладнень (похилий вік, спадковість, цукровий діабет, паління, надмірне вживання алкоголю тощо), флеболог призначає йому також антитромботичні препарати (ліки проти тромбів) — антикоагулянти і дезінтегранти.

Що таке тромбоз судин

Тромбоз — це утворення в венах згустків крові, що перешкоджають вільному кровотоку від ніг до серця. Тромби також можуть відриватися від стінок вени й пересуватися. В найгіршому випадку їхня подорож в напрямку серця призводить до тромбоемболії легеневих артерій — стану, що серйозно загрожує здоров’ю людини і навіть її життю.

Чому в судинах з’являються тромби

Як свідчить практичний досвід нашого флеболога Адамура Кучубєрія, у більшості пацієнтів із варикозною хворобою, що супроводжується тромбозом, є певна генетична мутація. Підвищений ризик утворення тромбів також спостерігається у таких випадках:

 • онкозахворювання;
 • тромбофілія (вроджена чи набута);
 • гострі респіраторні вірусні захворювання, включно з коронавірусом;
 • варикозна хвороба;
 • тривале оперативне втручання під анестезією (від 3,5 годин) і довге перебування в нерухомому стані;
 • тимчасова іммобілізація кінцівки при травмі;
 • надмірні паління і вживання алкоголю;
 • вагітність;
 • приймання оральних контрацептивів чи замісної гормональної терапії.

Загалом вік, стать і вага самі по собі не є факторами ризику розвитку тромбозу.

Як зрозуміти, що відірвався тромб?

Якщо відірвався тромб і дістався легеневої артерії, це супроводжується сильним болем за грудиною, кровохарканням і падінням артеріального тиску. Якщо ж уражена дрібніша гілка легеневої артерії, ті ж симптоми менш виражені: помірний біль та кашель з виділенням мокроти з прожилками крові. В будь-якому разі йдеться про терміновий стан, що вимагає негайного викликання швидкої медичної допомоги.

Хто займається лікуванням тромбозу

Існує кілька можливих варіантів тромбозу різного ступеня ургентності (терміновості), відповідно відрізняється і тактика лікування, і навіть спеціалізація фахівця, до якого слід звертатися. Так, якщо мова про тромбоз глибоких вен, то варто звернутися до кардіолога, який призначить консервативну терапію. Тромбоз підшкірних вен, навпаки, вимагає оперативного втручання, і проблему такого пацієнта частково може вирішити судинний хірург, застосувавши малоінвазивні методи. Якщо ж говоримо про пацієнта з варикозною хворобою, який має ускладнення у вигляді тромбозу, то він може звернутися до флеболога в Інститут VIRTUS, який проведе ендовенозну лазерну коагуляцію і закриє розширену вену.

Чинники ризику тромбозу та як запобігти утворенню тромбів-1

Кучубєрія Адамур, флеболог, судинний хірург Інституту VIRTUS

Коли слід звернутися до флеболога?

Наявність варикозної хвороби від 2 стадії включно вже є приводом звернутися до флеболога, навіть якщо варикоз проходить безсимптомно і розширені вени на ногах самі по собі не турбують. Також ознаками, на які слід звернути увагу і записатися на консультацію флеболога, є наступні:

 • трофічні зміни шкіри гомілок;
 • втома і відчуття важкості в ногах, що минає після відпочинку;
 • набряки нижньої частини ніг;
 • поява ущільнень шкіри і підшкірної жирової клітковини в нижній третині гомілки і біля гомілковостопного суглоба.

Якщо поблизу розширеної вени починається біль і запалення, кінцівка наче пульсує чи її зводить судомою, це свідчить про утворення тромбу. В такому випадку слід відвідати лікаря якнайшвидше, аби вжити необхідних заходів для запобігання серйозним ускладненням.

Профілактика тромбозу

Аби запобігти появі тромбів, пацієнтам з діагностованою варикозною хворобою варто ретельно виконувати рекомендації лікаря. Зокрема, вживати наступних заходів задля профілактики тромбозу:

 • регулярно носити компресійні панчохи чи гольфи (1-2 класу компресії);
 • обмежити, наскільки можливо, вживання алкоголю і паління;
 • додати регулярну фізичну активність (ходити, плавати, їздити на велосипеді, займатися фітнесом, йогою, пілатесом тощо). Силові вправи з підняттям важкого заліза скоріше зашкодять, аніж навпаки;
 • бажано також пити достатньо рідини протягом доби і дотримуватися здорового харчування, щоби уникнути зневоднення й набору ваги;
 • якщо ви запланували тривалу подорож в автобусі, машині чи літаку, за можливості зніміть взуття, час від часу робіть розминку для ніг та виходьте пройтися на зупинках або принаймні в проході літака.

Лікування не завершується після проведення операції з видалення розширених варикозних вен — аби отримати стійкий результат і профілактувати подальший розвиток захворювання, варто не забувати про регулярні контрольні огляди та рекомендації лікаря.

   5 з 5 на основі 5 оцінок
Саркисян

Підписуйтесь
на нашу розсилку

Отримуйте корисні поради для краси та здоров'я від кращих фахівців Інституту передової медицини VIRTUS!

Читайте також

Блефаропластика: види та етапи проведення операції

Блефаропластика: види та етапи проведення операції

Блефаропластика давно стала вирішенням естетичних проблем в області біля очей. З її допомогою можна позбутися обвисання повік і мішків під очима. Найчастіше блефаропластику роблять…
Коли і навіщо потрібно видаляти аденоїди в дітей і дорослих

Коли і навіщо потрібно видаляти аденоїди в дітей і дорослих

В нормальних умовах аденоїдна тканина у дітей починає розростатися у віці близько трьох років (саме відтоді малюка слід регулярно приводити на консультацію отоларинголога, аби…
Як хірургія допомагає вирішити проблеми із зовнішнім виглядом носа та носовим диханням

Як хірургія допомагає вирішити проблеми із зовнішнім виглядом носа та носовим диханням

Відновити повноцінне носове дихання та покращити форму носа за одну операцію не лише можливо, а й бажано.
З якими дитячими захворюваннями звертатися до ЛОР-хірурга

З якими дитячими захворюваннями звертатися до ЛОР-хірурга

Дитяча ЛОР-хірургія — одна з найдавніших спеціалізацій Інституту VIRTUS, тож у роботі з юними пацієнтами маємо великий досвід і вміємо знайти підхід до кожного.
Що таке синдром Поланда і як це лікується: історія нашої пацієнтки

Що таке синдром Поланда і як це лікується: історія нашої пацієнтки

Синдром Поланда — це доволі рідкісна генетична аномалія, за якої відсутні частини м’язів, тканин і підшкірної жирової клітковини грудей з одного боку.
Що таке лазерне видалення вен

Що таке лазерне видалення вен

Ендовенозна лазерна коагуляція (лазерне видалення вен) передбачає термічне заварювання ураженої вени, що знаходиться глибоко у товщі м’язів та під фасцією (сполучнотканинна оболонка, що огортає…
Від чого залежить жіноче здоров’я?

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Навіть якщо ви виграли генетичний джекпот, життя в умовах війни і постійний супутній стрес вносять свої корективи у стан жіночого здоров’я.
Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Варикозне розширення вен не тільки завдає естетичного дискомфорту, але може призвести до неприємних наслідків.
Які захворювання лікує проктолог?

Які захворювання лікує проктолог?

Спектр захворювань, які лікує проктолог, далеко не вичерпується гемороєм будь-якого рівня складності: це також пролапс прямої кишки, тріщини в задньому проході, свищі прямої кишки,…
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат