+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Лікування атрофії зорового нерва

Лікування атрофії зорового нерва

Атрофія зорового нерва – одне з найважчих офтальмологічних захворювань, для якого типовим є зниження гостроти зору аж до повної сліпоти.

Послуга доступна у філіях:
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
Лікування атрофії зорового нерва

Головна функція зорового нерва – доставка імпульсу від сітківки ока до головного мозку. У разі погіршення кровообігу в судинах, які відповідають за живлення зорового нерва, в його волокнах починають відбуватися незворотні зміни. Атрофія характеризується поступовим відмиранням волокон очного нерва, що призводить до прогресуючого погіршення зору.

Якщо немає своєчасного лікування, атрофія зорового нерва веде до повної і незворотної сліпоти, оскільки відмерлий нерв не можна відновити. Чим швидше виявлять ​​патологію та призначать терапію, тим довше пацієнт зможе бачити. Лікування атрофії зорового нерва народними засобами неефективне та може лише посилити проблему, тому необхідно звертатися відразу до офтальмолога.

Атрофія зорового нерва буває:

 • повною – характеризується загибеллю всіх нервових волокон і повною втратою зору;
 • частковою – частина волокон зорового нерва зберігає свої функції.

При низхідній атрофії зорового нерва відмирання його волокон починається з периферичних відділів, розташованих в головному мозку. При висхідній атрофії відмирання волокон нерва починається з сітківки ока і потім поширюється у напрямку до мозку.

До поширених причин повної або часткової атрофії зорового нерва належать:

 • отруєння отрутохімікатами, лікарськими засобами, токсичними речовинами;
 • черепно-мозкові травми;
 • офтальмологічні захворювання – пухлини, ангіопатії сітківки та інші. Часто причиною розвитку атрофії зорового нерва є глаукома – захворювання, пов’язане з підвищеним внутрішньоочним тиском;
 • захворювання головного мозку – пухлини, менінгіт, тромбоз.

Вроджена атрофія зорового нерва може бути наслідком родових травм або аномалій внутрішньоутробного розвитку плоду (недорозвинення зорової системи). Ще однією можливою причиною розвитку патології є генетичні порушення (атрофія Лебера і інші).

Покази та протипокази до лікування атрофії зорового нерва

Показами до лікування атрофії зорового нерва є:

 • зниження гостроти зору;
 • порушення сприйняття кольору;
 • втрата зору на одному оці;
 • обмеження поля зору.

Важливою умовою у лікування атрофії зорового нерва є хоча б часткове збереження зорової функції, коли людина відчуває світло, може визначити його напрямок і порахувати пальці біля обличчя. В іншому випадку захворювання не піддається терапії, оскільки поки не існує методів, здатних повністю відновити відмерлі волокна очного нерва. Протипоказів до лікування атрофії зорового нерва немає.

Результат лікування атрофії зорового нерва

Результатом лікування атрофії зорового нерва є збереження тих зорових функцій, які є у пацієнта. За умови правильного лікування хвороба не прогресує.

Реабілітація після лікування атрофії зорового нерва

Реабілітація після лікування атрофії зорового нерва не потрібна. Пацієнт може жити звичайним життям.

Що буде, якщо не лікувати атрофію зорового нерва

Якщо не лікувати атрофію зорового нерва, вона пошириться на всі волокна, і вони загинуть. Людина повністю осліпне.

Популярне питання

Чи можна відновити очний нерв?

Повністю відновити відмерлий очний нерв неможливо. Але за допомогою медикаментозної та клітинної терапії можна підтримати функцію тих живих нервових волокон, які ще залишилися. Це дозволить пацієнту бачити якомога довше.

Підготовка до лікування атрофії зорового нерва

Першим етапом підготовки до лікування атрофії зорового нерва є консультація з офтальмологом. Потім лікар скеровує пацієнта на обстеження, мета яких – визначити причину і ступінь важкості захворювання.

Комплексна діагностика атрофії зорового нерва складається з:

 • визначення гостроти зору з допомогою оптотипів (таблиць з буквами або іншими символами для перевірки зору), які проектуються проектором. Дослідження допомагає визначити, наскільки знижений зір у порівнянні з нормою;
 • периметрії – обстеження, яке дозволяє визначити межі поля зору пацієнта та ділянки випадання частини поля зору;
 • огляду очного дна на щілинній лампі за допомогою спеціальної лінзи, яка дозволяє досліджувати зовнішній вигляд диску зорового нерва;
 • тонометрії – методу вимірювання внутрішньоочного тиску за допомогою безконтактної пневмотонометрії. Обстеження призначають якщо є підозра на глаукому;
 • обстеженні очей на оптичному когерентному томографі – призначається для визначення товщини нервових волокон зорового нерва, які ще залишилися.

Етапи лікування атрофії зорового нерва

Першим етапом лікування атрофії зорового нерва є консультація з офтальмологом і діагностика. На підставі результатів обстежень лікар підбирає для пацієнта оптимальну схему терапії. В Інституті передової медицини VIRTUS для лікування атрофії зорового нерва застосовують такі методики:

Медикаментозне лікування атрофії зорового нерва спрямоване на поліпшення кровопостачання його волокон і усунення чинників, що спровокували розвиток патології. Медикаменти для лікування атрофії зорового нерва розширюють кровоносні судини, зміцнюють їхні стінки, знімають запалення і набряк. Якщо є глаукома, для лікування атрофії застосовують препарати, що знижують внутрішньоочний тиск.

Найбільш ефективним методом лікування атрофії зорового нерва є клітинна терапія. Стовбурові клітини запускають процес регенерації волокон зорового нерва і дозволяють зберегти пацієнту зір.

Лікування атрофії зорового нерва стовбуровими клітинами в Інституті передової медицини VIRTUS складається з двох етапів:

 1. У лабораторії SmartCell на базі інституту VIRTUS з крові пацієнта виділяють біологічно активні речовини – аутологічні мезенхімальні клітини (АМК). Виготовлений на їх основі концентрат покращує кровопостачання очного яблука.
 2. Виготовлення та застосування препарату, що містить стовбурові клітини. Біоматеріал для нього беруть з жирової тканини пацієнта або кісткового мозку клубової кістки. Протягом місяця клітини культивують в лабораторії (до 100 млн одиниць). Готовий препарат вводять внутрішньовенно або поруч з очними яблуками. Стовбурові клітини трансформуються в нервові волокна і заміщають уражену тканину.

Для лікування атрофії зорового нерва у дітей застосовується традиційна медикаментозна терапія, спрямована на поліпшення кровопостачання очного яблука. Клітинна терапія може дозволити стабілізувати або поліпшити функцію живих нервових волокон.

Усов Володимир Якович

Усов Володимир Якович

Офтальмолог, офтальмолог-хірург
Стаж роботи (років): 40
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Назва послуги або виду діагностики Одеса
Суднобудівна, 1Б
Київ
Костянтинівська, 57
Назва послуги або виду діагностики
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
 • Київ, Костянтинівська, 57
Виберіть філію
Офтальмологія
Консультація лікаря-офтальмолога, комплексна діагностика зору 800
Консультація професора офтальмолога 1000
Повторна комплексна діагностика зору 400
Консультація лікаря-офтальмолога 500
Підбір окулярів, рецепт 300
Офтальмоскопія очного дна 200
Ультразвукове дослідження очей 400
Візометрія 200
Авторефрактометрія 200
Пневмотонометрія 200
Біомікроскопія 200
Гоніоскопія 200
Комп’ютерна периметрія, 1 око 400
Овчаренко

Онлайн-реєстратура

Готово!

Заявка скасована

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адмiнiстратори зв'яжуться з Вами для пiдтвердження дати та часу консультацiï.

Ваша заявка:
Філія VIRTUS
Фахівець
Дата
Чи можна покращити зір?

Чи можна покращити зір?

Погіршення гостроти зору, двоїння, сухість і різь в очах можуть бути ознаками як перевтоми, так і серйозного офтальмологічного захворювання.
Відшарування сітківки – чим це загрожує?

Відшарування сітківки – чим це загрожує?

У цій статті ви дізнаєтеся про одне з найважчих захворювань очного яблука - відшарування сітківки. Ви знайдете відповіді на питання про причини виникнення, діагностику,…
Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Лазерна коагуляція сітківки в сучасній офтальмології

Методику лазерної коагуляції використовують при дистрофіях або дегенераціях сітківки, тромбозі центральної вени сітківки та інших захворюваннях очей.
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат