+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Інститут передової медицини VIRTUS спеціалізується на проведенні малоінвазивних ендоскопічних операцій з видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа.

Послуга доступна у філіях:
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
 • Київ, Костянтинівська, 57
Видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Ми проводимо видалення як доброякісних новоутворів (ангіофіброма, остеома), так і деяких видів злоякісних (меланома, естезіонейробластома).

У нас є необхідне обладнання для діагностики та хірургічного лікування пухлин порожнини носа та навколоносових пазух. Інститут передової медицини VIRTUS має у своєму розпорядженні сучасний комп’ютерний томограф, ендоскопічну стійку Karl Storz (Німеччина), шейверно-борову систему Medtronic (США), що забезпечує легкий доступ до віддалених відділів придаткових пазух. Якщо ви лікар-отоларинголог або пацієнт, який зіткнувся зі складною пухлиною основи черепа або пазух носа, ми зможемо вам допомогти.

Ендоскопічні операції з видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа в Інституті передової медицини VIRTUS виконує хірург-отоларинголог вищої категорії Дмитро Миколайович Пилипюк. За більш ніж 12 років роботи Дмитро Миколайович і команда лікарів VIRTUS провели безліч успішних ендоскопічних і мікрохірургічних операцій. Новоутвори в порожнині носа зустрічаються набагато рідше, ніж гострі та хронічні захворювання придаткових пазух носа. Хірургія таких новоутворів – це комбінація хірургічних втручань різного обсягу, включаючи деякі розширені методики.

Для того, щоб видалити новоутвір у носі, що має великі розміри та прилеглий до важливих анатомічних структур (очної орбіти, основи черепа, крила піднебінної ямки, зорового нерву), необхідно забезпечити повний доступ до пухлини. Внаслідок відкритої операції на придаткових пазухах носа залишаються косметичні дефекти на обличчі, а в деяких випадках можливе і порушення функції носа. Видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа ендоскопічним методом не передбачає зовнішніх розрізів – доступ в порожнину пазухи здійснюється через природні отвори в порожнині носа.

Наприклад, під час виконання відкритої операції на крилопіднебінній ямці по Фергюсону, розріз роблять від внутрішнього кута ока, огинаючи ніздрю і ніс по губі. Після цього шкірний покрив відвертають, а потім за допомогою остеотоми (хірургічного інструменту для видалення кістки) спилюють кістку, щоб «розкрити» ніс як книгу. В Інституті передової медицини VIRTUS таку операцію можна зробити ендоскопічно, з повним візуальним контролем і мінімальною травматичністю тканин. Результатом малоінвазивного хірургічного втручання є збереження функції носа, відсутність косметичних дефектів на обличчі та короткий реабілітаційний період.

Однією з найбільш важливих переваг ендоскопічних операцій на придаткових пазухах носа перед відкритими операціями є значне зниження крововтрати (до 100-300 мл). При наявності судинного новоутвору в пазусі носа, що живить судину, його можна легко виявити та коагулювати (припекти) перед тим, як почати видалення самого новоутвору.

Покази та протипокази до видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Симптоми новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа з’являються зазвичай тоді, коли пухлина вже досягла досить значних розмірів. До поширених ознак новоутворів у носі та на кістках черепа належать:

 • утруднення носового дихання;
 • наявність кров’яних виділень з носа;
 • порушення сприйняття запахів;
 • головні болі (при великих розмірах пухлини);
 • гнійні виділення (якщо придаткова пазуха майже повністю заблокована).

Найчастіше зустрічаються новоутвори верхньощелепної пазухи, рідше – гратчастого лабіринту, клиновидних пазух, лобових пазух і основи черепа. До доброякісних пухлин придаткових пазух носа та кісток черепа належать:

 • інвертована папілома;
 • ангіофіброма;
 • остеома – пухлина основи черепа хондроїдного типу;
 • остеофіброзна дисплазія;
 • антрохональні поліпи;
 • кісти в гайморовій пазусі.

Деякі доброякісні новоутвори схильні до набуття ознак злоякісності (малігнізації), наприклад, інвертована папілома. Злоякісні пухлини проростають крізь тканини, руйнуючи їх, здатні рецидивувати і метастазувати. До злоякісних пухлин придаткових пазух носа й основи черепа належать:

 • меланома;
 • естезіонейробластома;
 • дрібноклітинна нейроендокринна карцинома та інші.

Деякі доброякісні новоутвори придаткових пазух носа або основи черепа можна не оперувати. Наприклад, остеому – пухлину на кістці черепа, яка в більшості випадків росте дуже повільно. Але якщо остеома знаходиться в ділянці природного співустя придаткової пазухи, то ріст новоутвору може призвести надалі до порушення її функції. У цьому випадку доцільно його видалити хірургічним шляхом.

Якщо остеома невелика, не знаходиться біля виходу співусть придаткових пазух, то видаляти її не обов’язково. Встановлюється тактика динамічного спостереження – раз на півроку-рік необхідно робити КТ, щоб простежити, росте остеома чи ні.

Протипокази до хірургічного видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа:

 • порушення згортання крові;
 • інфекційні захворювання;
 • вагітність;
 • хронічні захворювання в стадії загострення;
 • хронічний запальний процес в організмі.

Результат видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Результатом операції є видалення новоутворів з мінімальною травматизацією слизової оболонки придаткових пазух носа та без порушення їх функції.

Реабілітація після видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Тривалість та програма реабілітації після оперативного видалення новоутворів придаткових пазух носа або основи черепа залежать від обсягів втручання. Якщо не було потреби виходити за межі основи черепа та виконувати пластику твердої мозкової оболонки, то виписка проводиться вже на наступний день після операції. У домашніх умовах пацієнтові потрібно буде щодня промивати порожнину носа сольовим розчином і використовувати спрей з лікарським препаратом. Через тиждень після операції проводиться перший огляд у хірурга-отоларинголога.

Раз на два тижні потрібно приходити в клініку на гігієнічні процедури по очищенню порожнини носа від корків, які утворилися. Проведення процедур і післяопераційне спостереження лікаря включені у вартість операції.

Що буде, якщо не видаляти новоутвори придаткових пазух носа й основи черепа

Якщо не видаляти новоутвори придаткових пазух носа, вони будуть рости, що призведе до порушення функцій пазух, утруднення дихання, розвитку локального хронічного запального процесу. Якщо не видаляти пухлини основи черепа, вони можуть поширюватися далі в порожнину черепа та уражати головний мозок. Новоутвори хондроїдного типу призводять до деформації і руйнування кісткової тканини черепа.

Популярні питання

Чи може пухлина придаткових пазух носа або основи черепа після операції вирости знову?

Ймовірність рецидиву новоутвору залежить від його виду, а в разі остеоми – і від місця розташування. Якщо місце розташування пухлини дозволяє видалити її повністю, рецидив малоймовірний. Якщо остеома кріпиться до основи черепа або задньої стінки лобової пазухи, то радикальне її видалення може призвести до пошкодження основи черепа або твердої мозкової оболонки. У цьому випадку ризик рецидиву зберігається. Ймовірність повторного розвитку пухлини залежить від багатьох факторів і обговорюється з хірургом-отоларингологом під час консультації.

Чи потрібно видаляти пухлину придаткових пазух носа й основи черепа?

Якщо пухлина призводить до порушення функцій лобової або іншої пазухи, її бажано видалити.

Коли можна займатися спортом після видалення пухлини основи черепа або придаткових пазух носа?

Якщо новоутвір придаткових пазух носа або основи черепа не був судинним, і під час операції не була потрібна коагуляція кровоносних судин, то займатися спортом можна вже через два тижні після операції. Якщо коагуляція проводилась, то розпочати тренування можна не раніше, ніж через місяць.

Чи залишаться сліди на обличчі після операції з видалення новоутворів основи черепа і придаткових пазух носа?

Після видалення пухлин гайморових пазух або основи черепа ендоскопічним методом слідів на обличчі в більшості випадків не залишається. В Інституті передової медицини VIRTUS проводиться реабілітація пацієнтів після видалення складних пухлин основи черепа та придаткових пазух носа. Для корекції естетичних дефектів на обличчі (шрамів та інших) застосовують сучасні методики реконструктивної пластичної хірургії, які дозволяють повернути пацієнтові психологічний комфорт і впевненість у собі.

Підготовка до видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Підготовка до хірургічного видалення пухлин основи черепа та придаткових пазух носа розпочинається з консультації з хірургом-отоларингологом. Потім лікар скеровує пацієнта на додаткові обстеження для уточнення діагнозу та підбору оптимальної тактики проведення операції.

Першим етапом діагностики пухлин на черепі й у придаткових пазухах носа є комп’ютерна томографія. Якщо на томограмі видно ознаки руйнування тканин пухлиною або її поширення на прилеглі структури, то пацієнта скеровують на МРТ з контрастом і біопсію – взяття зразка пухлини для дослідження під мікроскопом. Аналіз дозволяє найбільш точно визначити природу новоутвору – доброякісну або злоякісну.

Якщо пухлина злоякісна, пацієнта скеровують до онколога, який ухвалює рішення про необхідність проведення хірургічного втручання. У деяких випадках замість операції з видалення новоутвору доцільніше буде провести курс хіміотерапії або променевої терапії.

У день операції пацієнт прибуває в клініку, розміщується в комфортній палаті та підписує всі необхідні документи. Після цього проводиться консультація з анестезіологом. Напередодні або в день операції хірург-отоларинголог ще раз обговорює з пацієнтом нюанси й особливості перебігу післяопераційного періоду майбутнього хірургічного втручання.

Етапи видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа

Етапи проведення операції з видалення новоутворів придаткових пазух носа й основи черепа різняться залежно від того, де знаходиться пухлина, який обʼєм тканин підлягають видаленню та інших факторів. Якщо новоутвір поширюється за межі основи черепа або є ймовірність пошкодження твердих мозкових оболонок під час його видалення, то хірургічне втручання виконується за участю нейрохірурга.

Пилипюк Дмитро Миколайович

Пилипюк Дмитро Миколайович

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 15
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Цепколенко Олександра Володимирівна

Цепколенко Олександра Володимирівна

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 9
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Бобров Андрій Леонідович

Бобров Андрій Леонідович

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 20
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Назва послуги або виду діагностики Одеса
Суднобудівна, 1Б
Київ
Костянтинівська, 57
Назва послуги або виду діагностики
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
 • Київ, Костянтинівська, 57
Виберіть філію
Оториноларингологія
Консультація лікаря-оториноларинголога вищої категорії (рiно- та ендоскопічне обстеження) 800
Консультація лікаря-оториноларинголога (рiно- та ендоскопічне обстеження) 600 640
Консультація лікаря оториноларинголога (без ендоскопічного обстеження) 600 550
Повторна консультація лікаря-оториноларинголога 600 350
Саркисян

Онлайн-реєстратура

Готово!

Заявка скасована

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адмiнiстратори зв'яжуться з Вами для пiдтвердження дати та часу консультацiï.

Ваша заявка:
Філія VIRTUS
Фахівець
Дата

Відео-відгуки пацієнтів

Юрий – Пилипюк
Мищенко – Пилипюк
Владимир – Пилипюк
Яна, пацієнтка доктора Дмитра Пилипюка в Одесі
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
Причини викривлення носової перегородки

Причини викривлення носової перегородки

У сучаснiй пластичнiй хірургіi операції по корекції носової перегородки давно стали буденними і малотравматичними. Тільки фахівці клініки VIRTUS щотижня проводять 4-5 таких корекцій.
Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Першими дзвіночками до серйозних проблем можуть стати: утруднене дихання, хронічний нежить, часті кровотечі з носа, наявність неприємного запаху з рота.
Що робити, якщо слух знизився?

Що робити, якщо слух знизився?

Слух - одне з чотирьох почуттів, за допомогою яких ми пізнаємо світ. Але що робити, якщо він починає знижуватися або взагалі пропадає?
Аналіз функціональності мигдаликів

Аналіз функціональності мигдаликів

Яку ж роль відіграють мигдалини в загальній картині нашого здоров'я? Чи обов'язково їх видаляти або краще постаратися зберегти?
Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Небезпека потрапляння стороннього тіла у верхні дихальні шляхи полягає в тому, що протягом дуже короткого часу воно може викликати задуху і навіть призвести до…
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат