+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Лікування інфекцій нижніх сечових шляхів

Лікування інфекцій нижніх сечових шляхів

Що ж таке цистит, як захистити себе від цього захворювання, що робити і як лікувати, якщо інфекція уже потрапила в організм – з’ясовуємо разом з урологами клініки VIRTUS

Послуга доступна у філіях:
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
Лікування інфекцій нижніх сечових шляхів

Статистика невблаганна: від такого захворювання як цистит частіше страждають жінки, а не чоловіки. Така ситуація обумовлена ​​відмінністю будови статевих органів: у жінок сечовипускальний канал ширший і має більше «можливостей» пропустити хвороботворну інфекцію всередину.

Діагностика циститу

Що ж таке цистит і як виявити цю проблему? Як правило, циститом називають ситуацію, коли слизова оболонка сечового міхура запалена внаслідок потрапляння на неї патогенних, – тобто таких, які негативно впливають і сприяють виникненню проблеми, – мікроорганізмів ззовні.

Умовно причини виникнення циститу можна розділити на дві групи:

 • Бактеріальні
 • Небактеріальні

Різниця в тому, що збудником захворювання можуть стати як абсолютно різні мікроби, починаючи від кишкової палички і закінчуючи грибками, так і результати зовнішнього і внутрішнього впливу: наприклад, подразнення слизової сечового міхура хімічними засобами або ліками.

Гінекологи відзначають, що жінки, які користуються тампонами, знаходяться в групі ризику з виникнення циститів. Річ у тому, що тампони заважають природному процесу виходу крові та створюють певний застій рідини в організмі – що, в свою чергу, провокує зміни біоценозу. Важливе також середовище, в якому знаходився тампон до потрапляння всередину – як правило, процес його введення не відбувається в стерильних лабораторних умовах, тому шанси потрапляння умовно патогенних мікробів (стрептококів, стафілококів, гарднерел) вкрай високі.

У звичайних умовах потенційно небезпечні мікроорганізми гинуть в природному кислому середовищі піхви. Однак у випадках тривалого носіння і використання тампонів лактобактерії не встигають відновлюватися і створювати кисле середовище, відповідно, виживає більша кількість патогенних мікробів.

Що ще може спровокувати цистит?

 • Недостатньо ретельна гігієна – як у повсякденні, так і під час сексуального життя
 • Переохолодження
 • Закрепи
 • Наявність грижі сечового міхура – цистоцеле (як правило, зустрічається у жінок під час постменопаузи)
 • Механічні пошкодження сечового міхура
 • Хронічні інфекційні захворювання

Які симптоми у цієї проблеми?

 1. Прискорене і хворобливе сечовипускання, яке супроводжується скаргами на дизуричні симптоми – неприємні відчуття: печіння, свербіж.
 2. Функціональні порушення сечових шляхів – наприклад, дисфункція сечового міхура.
 3. Зміни сечі: кольору, поява сторонніх домішок.

Якщо ви виявили у себе будь-який з цих симптомів, варто якомога швидше звернутися до лікаря. Лікарі наполягають: лікування хвороби на ранніх етапах менш затратне і суттєво ефективніше, ніж боротьба з хронічними проблемами.

Лабораторна діагностика

Визначити наявність проблеми і її етіологію – тобто, походження і причини появи захворювання – можна виключно в лабораторних умовах. Для цього лікарі вдаються до наступних обстежень:

 • Загальний і бактеріологічний аналіз сечі – мабуть, основний і найважливіший аналіз під час циститу, який дозволяє виявити кількість лейкоцитів і патогенних мікробів. Орієнтуючись на нього лікар уже може визначити причини хвороби і скласти ефективний в конкретному випадку план лікування
 • Загальний аналіз крові: він необхідний для того, щоб визначити стадію захворювання, зрозуміти, чи відбувається запальний процес тільки в сечовому міхурі, чи інші органи, наприклад, нирки, теж постраждали
 • УЗД нирок і сечового міхура допомагає чітко окреслити зони, охоплені хворобою
 • Цистоскопія: аналіз, під час якого оглядають слизову сечового міхура та беруть матеріал для біопсії – це необхідно в тих випадках, коли серед причин виникнення циститу підозрюють пухлину

Лікування

Принципи лікування інфекцій сечовивідних шляхів

Залежно від причин, стадії і складності захворювання, лікування циститу може проходити як в стаціонарі, так і в амбулаторному режимі. Найважливіша частина ефективної терапії – це коректне визначення збудника циститу. Тільки в такому випадку позбутися від проблеми вийде максимально швидко й ефективно.

Як правило, для лікування досить медикаментозної терапії, напівпостільного або постільного режиму. У випадках із затяжними хронічними проявами циститу лікарі можуть вдаватися до інстиляцій – особливих промивань сечового міхура, які допомагають прибрати залишкові явища хвороби і прискорити відновлення слизової.

У випадках, якщо захворювання має бактеріологічну форму, можливо доведеться змінити засоби для інтимної гігієни і гель для душу, а також подумати про придбання нової нижньої білизни для того, щоб уникнути ризику повторного інфікування. Особлива дієта (без солодкого, гострого, кислого, перченого і солоного) і питний режим також дозволяють прискорити лікування.

Антибіотики для лікування інфекції сечовивідних шляхів

Щоб правильно підібрати медикаменти для терапії, лікар повинен чітко визначити причини хвороби. Наприклад, у випадку з бактеріальним циститом проводиться посів і визначається бактерія-збудник хвороби, і тільки після цього призначається антибіотик, який ефективний в конкретному випадку.

Фахівці наполягають: самолікування у випадку з циститом не тільки не буде ефективним, але може призвести до виникнення у патогенних бактерій імунітету на медикаменти. Для того, щоб позбутися від бактеріального циститу, необхідно «перекрити» за допомогою медикаментів всі фази життя бактерії-збудника. І для кожного мікроорганізму термін вживання антибіотиків може відрізнятися.

У разі, якщо пацієнт займається самолікуванням або йому не завжди вдається дотримуватися всіх правил вживання препаратів, це призводить до того, що бактерії не тільки не гинуть, а й набувають антибіотикорезистентності. Тобто, перестають реагувати на вплив медикаментів того типу, який обрав пацієнт. Також вживання препаратів без нагляду лікаря може спровокувати розвиток хвороби, знищити мікрофлору кишківника і нашкодити іншим органам: наприклад, печінці та шлунку.

Профілактика рецидивів циститу

Рецидивом циститу фахівці називають повторне виникнення захворювання, спровоковане тими ж факторами, виявлене протягом двох тижнів після лікування першого епізоду хвороби.

Якщо ж проблема виявлена ​​більш, ніж через два тижні, можна говорити про повторне інфікування – так звану реінфекцію. У випадках, коли в аналізі сечі після успішного завершення терапії першого епізоду не виявлено відхилень – також мова йде про реінфекцію.

Практика показує, що значна частина рецидивів циститу – це саме реінфікування. Також існує ймовірність, що штами збудників можуть «ховатися» в епітелії сечового міхура, залишаючись невиявленими до моменту повторного зараження.

Для того, щоб уникнути повторення хвороби і її переходу в хронічний стан, лікарі рекомендують дотримуватися наступних простих правил:

 • Уникати переохолоджень
 • Рівномірно розраховувати фізичні навантаження і не перевантажувати себе
 • Ретельно підходити до питань інтимної гігієни
 • Звертати увагу на безпеку сексуального життя і своєчасно лікувати захворювання, що передаються статевим шляхом
 • Стежити за станом здоров’я і своєчасно лікувати запальні процеси статевих органів, нирок і сечових шляхів

Не варто забувати, що в людському організмі всі елементи-органи пов’язані між собою. Ніколи не можна бути впевненим, що недоліковані захворювання не вплинуть на інші частини тіла і це не стане причиною для розвитку різноманітних проблем.

Незалежно від причин виникнення, характеру і стадії циститу, фахівці клініки VIRTUS не рекомендують вдаватися до самолікування. Для досягнення кращого і безпечного результату за максимально короткий термін варто звернутися до профільного фахівця, який складе план лікування і контролюватиме стан здоров’я пацієнта на всіх етапах.

Петровський Юрій Борисович

Петровський Юрій Борисович

Уролог
Стаж роботи (років): 47
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
кадочников консультации

Онлайн-реєстратура

Готово!

Заявка скасована

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адмiнiстратори зв'яжуться з Вами для пiдтвердження дати та часу консультацiï.

Ваша заявка:
Філія VIRTUS
Фахівець
Дата
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат