+38 (048) 700 60 60
Odessa+38 (048) 700 60 60
st. Sudnobudivna, 1BKyiv+38 (067) 501 60 80
st. Kostiantynivska, 57
Callback

Request a call-back

The administrator of VIRTUS will contact you shortly

Thank you!

EN
Menopause is a new start in a woman’s life

Menopause is a new start in a woman’s life

In our society, almost all topics related to the sexual and reproductive systems are surrounded by secrets and myths. Most often, issues related to a woman’s health, her age and ability to bear children are taboo – they are not discussed. The same situation has developed around the topic of menopause – many myths and various scary pseudo-facts about menopause make women wait for this period with fear.

The first manifestations of menopause, as well as any other changes in well-being and health, should be treated very carefully. “Turning a blind eye” to the first symptoms of menopause, women lose the opportunity to maintain their health and quality of life at the usual level.

In this article, together with the specialists of the VIRTUS clinic, we will find out what the climax really is, is it so scary and is it possible to postpone the period of its onset?

(Українська) Що ж це таке клімакс?

(Українська) Клімакс (або менопауза) — це такий період в житті жінки, коли її репродуктивні функції вичерпуються: закінчуються яйцеклітини, в яєчниках більше немає фолікулів, які синтезують естроген. Як правило, в цей час в жировій тканині починає вироблятися «замінник» естрогену — гормон естріол. Саме через нього в клімактеричний період жінка часто додає у вазі.

Ці процеси не розвиваються одномоментно — функції яєчників згасають поступово, протягом п’яти-шести років. Клімакс стартує приблизно за два роки до останньої менструації і завершується через три-чотири роки після.

(Українська) Три ступені менопаузи  «» 

(Українська) З огляду на розтягнутість процесу в часі, фахівці умовно поділяють його на кілька етапів. Для кожного з них характерні свої симптоми і провісники.

Пременопауза

У гінекологів немає єдиної думки, в якому віці у жінки починається менопауза. Найчастіше процес стає явним у 45 років, але перші провісники можуть проявиться як раніше — до сорока років, так і пізніше — після п’ятдесяти.

У період пременопаузи починається процес відмирання репродуктивної функції яєчників. У цей час може збиватися цикл, місячні стають нерегулярними, може змінюватися інтервал між їх приходом.

Серед частих симптомів початкової стадії менопаузи можна виділити:

 • Зниження лібідо
 • Головні болі
 • Підвищена дратівливість і загальна емоційна нестабільність
 • Підвищена пітливість
 • Гіпотонія
 • Набір ваги

Менопауза

Цей період характеризується активним відмиранням функцій яєчників. Місячні можуть тривати, але стають все менш регулярними, змінюється їх рясність, і поступово кровотечі сходять нанівець. Найчастіше це відбувається у віці від 48 до 53 років.

Для цього періоду характерне загострення всіх симптомів, які супроводжують пременопаузу, і їх посилення новими. Як правило, найчастіше менопауза супроводжується:

 • Приливами жару
 • Безсонням
 • Нестабільним емоційно-психологічним станом
 • Порушеннями роботи серцево-судинної системи
 • Інсулінорезистетністю: ризиком виникнення цукрового діабету
 • Підвищеною крихкістю кісток
 • Набором ваги
 • Різними гінекологічними проблемами: опущенням стінок піхви, появою неприємних виділень та іншими

Постменопауза

Період постменопаузи починається через рік після останніх місячних кровотеч і триває до кінця життя жінки. Як правило, на цьому етапі більшість неприємних «супутників» менопаузи зникають, але починають сильніше відчуватися вікові зміни. У цей період жінці варто особливо уважно ставитися до свого здоров’я, оскільки ризик розвитку хвороб серця та ендокринної системи, цукрового діабету та ожиріння великий, як ніколи.

(Українська) Основні ознаки клімаксу

(Українська) Як ми вже згадували раніше, симптоми клімаксу можуть змінюватися залежно від стадії клімактеричного процесу, на якому знаходиться організм жінки. Однак гінекологи виділяють кілька загальних ознак, які супроводжують всі стадії менопаузи:

 • Порушення сну: як правило, в цей період починає проявлятися безсоння, складності з якістю і тривалістю сну, проблеми із засинанням і підйомами
 • Емоційна та психічна нестабільність, пов’язана зі змінами в гормональних процесах організму. У цей період жінки більш чутливі, схильні піддаватися яскравим емоціям і переживати депресивні стани, відчувати підвищену нервозність і дратівливість
 • Припливи — це один з найбільш характерних супутників менопаузи. Вони можуть траплятися по кілька разів протягом дня. Під час раптових підвищень температури тіла буде створюватися відчуття, що тіло палає, а на шиї і грудях можуть виникати червоні плями
 • Пітливість — цей симптом нероздільно пов’язаний з припливами і є реакцією організму на різке підвищення температури тіла
 • Набір ваги — це побічний ефект вироблення естріолу в жировому прошарку
 • Крихкість кісток — організм перестає виробляти необхідні для відновлення кісткової тканини гормони;
  загальний занепад сил і приступи слабкості — результат комплексу змін в організмі та систематичних проблем зі сном
 • Проблеми в інтимній сфері — підвищена чутливість, хворобливі відчуття, які супроводжують статевий акт, порушення процесу виділення змазки, різні гінекологічні проблеми, нетримання сечі

(Українська) Діагностика в період клімаксу   

(Українська) Симптоми, що супроводжують початкові стадії клімактеричних станів, тією чи іншою мірою можуть зустрічатися і при інших проблемах зі здоров’ям. Саме цей факт робить своєчасне виявлення стану клімаксу неможливим в домашніх умовах. Тому після сорока років жінці необхідно два рази на рік відвідувати ендокринолога, щоб не пропустити початок цього процесу.

Виділяють кілька «маркерів», які допомагають фахівцям виявляти менопаузу:

 • Спеціальний аналіз крові, який показує умовний «резерв» яєчників, — це аналіз на антимюллерів гормон
 • Тест на менопаузу, під час якого визначається кількість фолікулостимулюючого гормону в організмі жінки. Такий тест доступний і в звичайних аптеках, але більшу точність і результативність демонструє саме відповідний аналіз крові. Високий показник цього гормону означає, що яєчники вже не взмозі його сприймати – це один із симптомів клімаксу
 • Наявність інгібінів А і В також може свідчити про початок менопаузи

Клімактеричний стан також легко можна сплутати з гострим стресом. Для того, щоб виявити правду, необхідно здати аналіз на вміст кортизолу і пролактину. Високі показники наявності цих «гормонів стресу» в крові можуть стати причиною станів, схожих на менопаузу.

(Українська) Допомога жінці в період клімаксу

(Українська) Коректна медична допомога залежить від того, на якій стадії була виявлена менопауза. На етапі пременопаузи для корекції стану гінеколог може рекомендувати прийом фітоестрогенів та антигомотоксичну терапію. Однак на стадії безпосередньо менопаузи фахівці найчастіше звертаються до замісної гормональної терапії, якщо для цього немає протипоказань. Така терапія допоможе вирівняти стан здоров’я, прибрати ряд небажаних симптомів і значно поліпшити якість життя жінки.

На етапі постменопаузи фахівці використовують особливі вітаміни, мінерали та підтримуючу терапію, яка допомагає контролювати вікові структурні зміни організму і боротися з процесом старіння.

(Українська) Міфи та правда про клімакс    

(Українська) Як й інші табуйовані теми нашого суспільства, багато моментів, пов’язаних з клімактеричним процесами, овіяні шлейфом з страхів, таємниць і міфів. Пропонуємо обговорити найпоширеніші з них.

 1. Клімакс «молодіє». Це правда. Річ у тому, що кожен організм індивідуальний і прорахувати чітку дату початку менопаузи неможливо — надто багато залежить від якості та умов життя, рівня зношеності організму, харчування, стресів і впливів навколишнього середовища. При цьому гінекологи відзначають, що в останні роки процеси зсунулися на 10-15 років: можна зіткнутися з припиненням менструації вже і в 36-40 років і в 41-45 років — такі процеси називаються передчасним і раннім клімаксом відповідно.
 2. Менопауза погіршує якість статевого життя. Це справедливо лише частково. Річ в тому, що періоди клімактеричних станів можуть супроводжуватися різними гінекологічними проблемами, проте, як правило, секс стає болісним лише в результаті погіршення загальної якості життя — і лібідо, відповідно, теж знижується. Правильне і своєчасне коригування станів організму дозволяє уникнути неприємних симптомів і підтримувати якість всіх аспектів життя — зокрема, й сексуального — на належному рівні.
 3. Під час клімаксу неможливо зачати дитину. Залежно від етапу клімаксу настання вагітності можливе, але лише на стадії пременопаузи. Через нестабільний цикл жінки не завжди мають можливість контролювати овуляцію, при цьому яєчники можуть продовжувати почергово працювати, що і призводить до запліднення яйцеклітини. Після відмирання функцій продукування яйцеклітин дітородна функція згасає, яєчники втрачають свою життєздатність і запліднення вже не зможе настати.
 4. У чоловіків не буває клімаксу. Це неправда. Чоловіки теж стикаються з клімактеричними процесами, які називаються андропаузою. Як правило, у чоловіків це пов’язано з природними процесами старіння організму, але клінічними скаргами андропауза не супроводжується. Чоловік «клімакс» зазвичай настає після 50 років і супроводжується зниженням лібідо і вироблення тестостерону — головного чоловічого гормону — простатитами і також набором ваги.

Незалежно від того, на якому етапі життєвого циклу знаходиться організм, якість життя можна та потрібно підтримувати на належному рівні. Своєчасна діагностика та грамотна, індивідуально підібрана терапія допоможуть зробити менопаузу не завершенням, а справжнісіньким стартом повноцінного життя.

   5 out of 5 based on 6 reviews
(Українська) Саркисян

Subscribe to
our mailing list

Get useful tips for beauty and health from the best specialists of the VIRTUS Institute of Advanced Medicine!

Read also

(Українська) Що таке лазерне видалення вен

(Українська) Що таке лазерне видалення вен

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian.
(Українська) Від чого залежить жіноче здоров’я?

(Українська) Від чого залежить жіноче здоров’я?

Sorry, this entry is only available in Ukrainian and Russian.
Submit your review
Ask a question
Online chat