+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Плазмаферез

Плазмаферез

Плазмаферез — це екстракорпоральний метод очищення крові через апарат, який дозволяє вилучити з неї патогени, аутоімунні антитіла та інші шкідливі речовини, що спричиняють хронічні захворювання.

Плазмаферез

Плазмаферез використовується для лікування багатьох патологій. Направити на плазмаферез можуть чимало фахівців — ендокринолог, дерматолог, алерголог, невропатолог та інші.

Наразі плазмаферез виявився вкрай корисним у клітинній терапії, яку зокрема пропонує наш Інститут. Процедури плазмаферезу дозволяють підготувати кровоток перед введенням стволових клітин, позбавити його комплексів антигенів і антитіл, зняти вірусне навантаження та навантаження імунної системи, аби стволові клітини якісно відпрацювали в рамках покращення клітинного гуморального імунітету.

Показання і протипоказання до проведення плазмаферезу

Плазмаферез призначається і в якості основного методу лікування (в тому числі при аутоімунних захворюваннях), і як помічний при недостатній ефективності стандартної терапії багатьох хвороб. Зокрема, показаннями для проведення плазмаферезу є:

 • у неврології: демієлінізуючі захворювання — розсіяний склероз, бічний аміотрофічний склероз, гостра запальна демієлінізуюча полінейропатія, наслідки токсичної дії на центральну нервову систему;
 • у дерматології та алергології: псоріаз, вітіліго, хронічні шкірні дерматози, захворювання, пов’язані з алергічним компонентом;
 • у ендокринології: аутоімунний тиреоїдит, гіпер- і гіпофункція щитоподібної залози, цукровий діабет і його ускладнення;
 • аутоімунні захворювання: ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак;
 • у трансплантології: десенсибілізація або відторгнення трансплантованого органу;
 • у вірусології: наслідки перенесених гепатитів В і С. Накоплені комплекси антитіл і вторинне формування лейкоцитів веде до формування фіброзів, а плазмаферез знижує вірусне навантаження, запобігаючи заміщенню клітин фіброзною тканиною;
 • детоксикація після бойових травм військовослужбовців.

Окрім того, плазмаферез може бути корисним під час планування вагітності — він допоможе укріпити імунітет і очистити кров від токсинів (наприклад, якщо майбутня мати має шкідливі звички), аби народити здорову дитину.

Перед тим, як направити людину на плазмаферез, лікар має впевнитися у відсутності протипоказань. Плазмаферез не можна робити у таких випадках:

 • гострі септичні стани;
 • виражена анемія;
 • виснаження;
 • важка коагулопатія;
 • значна гіпотензія;
 • щойно перенесений інсульт чи інфаркт;
 • стани, пов’язані з порушенням білкового обміну.

У разі, якщо жодного з цих протипоказань немає, людина навіть може записатися на плазмаферез самостійно.

Результат плазмаферезу

Плазмаферез зазвичай добре переноситься і після кількох процедур можливо досягти значних результатів: від зменшення або зникнення клінічно значимих симптомів хвороб до повного одужання.

Очищення крові від шкідливих речовин і алергенів забезпечує корекцію імунітету, покращення мікроциркуляції крові, а також надає протизапалювальний, антитоксичний і антиаллергенний ефект.

Проте, можливі побічні ефекти: відчуття оніміння кінцівок, язика (гіпокальціємія), різке зниження артеріального тиску (гостра гіповолемія), алергічні реакції. Слід зазначити, що подібне трапляється вкрай рідко, а присутність поруч лікаря дозволяє негайно надати необхідну допомогу.

Що буде, якщо не проводити процедуру плазмаферезу

Якщо йдеться про ті захворювання, де плазмаферез є необхідним методом лікування (хронічна демієлінізуюча полінейропатія, синдром Гійєна-Барре), такі експерименти над собою краще все ж не ставити. У випадку, коли пацієнт має вибір між тривалою медикаментозною терапією з непевним результатом і очищенням плазми крові (бронхіальна астма, захворювання, спричинені алергією), слід зауважити, що плазмаферез не лише довів свою ефективність, але й є безпечним і неінвазивним. Якщо відмовитися від лікування, то стан здоров’я погіршуватиметься і досягти ремісії буде все важче з плином часу.

Популярні питання

Чи допомагає плазмаферез при герпесі?

Повністю позбутися вірусу герпеса неможливо, проте можна перевести його у «сплячий» безсимптомний стан. Зокрема, в цьому чудово допомагає плазмаферез, завдяки якому можна знизити концентрацію вірусів у організмі. Геть не всі віруси одразу циркулюють в крові — чимало патогенів міститься в клітинах і міжклітинному просторі, і для відновлення динамічної рівноваги вони переміщуються у кров після першого сеансу. Таким чином, наступні процедури плазмаферезу допомагають очистити організм від шкідливих компонентів, які довгий час перебували поза межами кровоносних судин, і позбутися симптомів герпесу.

Як впливає на здоров’я плазмаферез?

Плазмаферез позитивно впливає на здоров’я всього організму. Він стимулює роботу імунної системи, активізує антиоксидантні можливості, покращує кровопостачання і живлення всіх органів, поліпшує вигляд шкіри, завдяки чому пацієнт почувається більш молодим і енергійним. Крім того, завдяки плазмаферезу покращується чутливість до ліків, тому лікар може зменшити їхню кількість, або й зовсім відмінити.

Що означає дискретний плазмаферез?

Плазмаферез може бути помічний і цілком здоровій людині, яка хоче бути донором плазми крові. Донорський плазмаферез може проводитися двома способами:

 • ручний (дискретний) плазмаферез: людина донує кров, яка розділяється на формні елементи і плазму у центрифузі, після чого плазма вилучається, а формні елементи повертаються в організм донора;
 • автоматичний плазмаферез: за допомогою апарату відбувається одразу забор плазми.

Згідно з законодавством України, кількість донацій плазми крові не має перевищувати 26 процедур на рік з інтервалом між ними не менше 14 днів.

Хочете
побачити приклади
До і Після?

Результати наших операцій та процедур переконують краще будь-яких слів. Судіть самі!

Підготовка до проведення плазмаферезу

Наразі існує два принципово відмінних види плазмафереза: центрифужний, який ми використовуємо у Інституті VIRTUS, та мембранний. Наш аппарат виготовлений 2022 року, тобто є однією з найновіших моделей. Всі наші лікарі, які працюють з плазмаферезом, пройшли відповідне навчання. Перед тим, як потрапити на процедуру плазмаферезу й впевнитися в його позитивному ефекті, необхідно здійснити наступні кроки:

 • відвідати свого лікаря, який проаналізує скарги, оцінить загальний стан пацієнта і направить на плазмаферез;
 • здати клінічний і біохімічний аналізи крові, клінічний аналіз сечі, за необхідності — коагулограму тощо;
 • проконсультуватися у нашого спеціаліста, який розгляне результати аналізів і проведе необхідну кількість процедур.

Всі сеанси плазмафереза проводить також анестезіолог, ставлячи на перше місце безпеку пацієнта і слідуючи рекомендаціям лікаря, який направив на плазмаферез.

Етапи проведення плазмаферезу

Процедура очищення крові в нашому Інституті відбувається у комфортній палаті, де є все, що може знадобитися пацієнту (від кондиціонера до телевізора). Тривалість однієї процедури складає 1-2 години, а їхня кількість зазвичай не менше трьох, залежно від важкості патології.

Контакт з кров’ю відбувається виключно через одноразовий катетер. Плазмофільтр і системи магістралей також стерильні й індивідуальні для кожного пацієнта, тож можливість інфікування протягом процедури повністю виключена.

Лікування плазмаферезом складається з кількох етапів, протягом кожного з яких апарат відбирає задану кількість крові. Він вилучає токсичні компоненти, які містяться в плазмі, і повертає очищені формні елементи крові (тромбоцити, еритроцити, гемоглобін, лейкоцити) разом з фізичним розчином, що компенсує об’єм речовини, яка залишається у фільтрі. Обсяг крові, яка очищується, поступово збільшується від сеансу до сеансу. Плазма з токсинами, антитілами, алергенами і шкідливими речовинами, пізніше утилізується.

Таким чином, різноманітні патогенні речовини (алергени, продукти розпаду тканин і клітин, антигени, антитіла, медіатори запалення тощо) видаляються з організму без використання препаратів для очищення крові.

Лісовик Сергій Григорович

Анестезіолог, кардіолог
Стаж роботи (років): 27
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Овчаренко

Консультація щодо лікування за допомогою стовбурових клітин

Готово!

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адміністратори зв'яжуться з Вами, щоб уточнити деталі візиту.

Відео-відгуки пацієнтів

Мария – Есауленко
Від чого залежить жіноче здоров’я?

Від чого залежить жіноче здоров’я?

Навіть якщо ви виграли генетичний джекпот, життя в умовах війни і постійний супутній стрес вносять свої корективи у стан жіночого здоров’я.
Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Відповідаємо на часті питання щодо лікування варикозу та захворювань судин ніг

Варикозне розширення вен не тільки завдає естетичного дискомфорту, але може призвести до неприємних наслідків.
Які захворювання лікує проктолог?

Які захворювання лікує проктолог?

Спектр захворювань, які лікує проктолог, далеко не вичерпується гемороєм будь-якого рівня складності: це також пролапс прямої кишки, тріщини в задньому проході, свищі прямої кишки,…
Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

Здоров’я жінки: ключові захворювання матки та їх діагностика

При відтермінуванні дітонародження жінки зрештою стикаються з проблемами в репродуктивній сфері.
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Інтимна пластика — це низка операцій на органах, які входять в інтимну зону: зовнішніх — піхві, внутрішніх — вульві, та промежині.
Для чого потрібна і як проводиться операція зі зменшення грудей

Для чого потрібна і як проводиться операція зі зменшення грудей

Постійний біль у шиї і спині, бретелі бюстгальтера, що тиснуть на плечі, асиметрія грудей, неможливість займатися спортом, попрілості шкіри — все це лише частина…
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат