+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Плазмаферез

Плазмаферез

Плазмаферез — це екстракорпоральний метод очищення крові через апарат, який дозволяє вилучити з неї патогени, аутоімунні антитіла та інші шкідливі речовини, що спричиняють хронічні захворювання.

Плазмаферез

Плазмаферез використовується для лікування багатьох патологій. Направити на плазмаферез можуть чимало фахівців — ендокринолог, дерматолог, алерголог, невропатолог та інші.

Наразі плазмаферез виявився вкрай корисним у клітинній терапії, яку зокрема пропонує наш Інститут. Процедури плазмаферезу дозволяють підготувати кровоток перед введенням стволових клітин, позбавити його комплексів антигенів і антитіл, зняти вірусне навантаження та навантаження імунної системи, аби стволові клітини якісно відпрацювали в рамках покращення клітинного гуморального імунітету.

Показання і протипоказання до проведення плазмаферезу

Плазмаферез призначається і в якості основного методу лікування (в тому числі при аутоімунних захворюваннях), і як помічний при недостатній ефективності стандартної терапії багатьох хвороб. Зокрема, показаннями для проведення плазмаферезу є:

 • у неврології: демієлінізуючі захворювання — розсіяний склероз, бічний аміотрофічний склероз, гостра запальна демієлінізуюча полінейропатія, наслідки токсичної дії на центральну нервову систему;
 • у дерматології та алергології: псоріаз, вітіліго, хронічні шкірні дерматози, захворювання, пов’язані з алергічним компонентом;
 • у ендокринології: аутоімунний тиреоїдит, гіпер- і гіпофункція щитоподібної залози, цукровий діабет і його ускладнення;
 • аутоімунні захворювання: ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак;
 • у трансплантології: десенсибілізація або відторгнення трансплантованого органу;
 • у вірусології: наслідки перенесених гепатитів В і С. Накоплені комплекси антитіл і вторинне формування лейкоцитів веде до формування фіброзів, а плазмаферез знижує вірусне навантаження, запобігаючи заміщенню клітин фіброзною тканиною;
 • детоксикація після бойових травм військовослужбовців.

Окрім того, плазмаферез може бути корисним під час планування вагітності — він допоможе укріпити імунітет і очистити кров від токсинів (наприклад, якщо майбутня мати має шкідливі звички), аби народити здорову дитину.

Перед тим, як направити людину на плазмаферез, лікар має впевнитися у відсутності протипоказань. Плазмаферез не можна робити у таких випадках:

 • гострі септичні стани;
 • виражена анемія;
 • виснаження;
 • важка коагулопатія;
 • значна гіпотензія;
 • щойно перенесений інсульт чи інфаркт;
 • стани, пов’язані з порушенням білкового обміну.

У разі, якщо жодного з цих протипоказань немає, людина навіть може записатися на плазмаферез самостійно.

Результат плазмаферезу

Плазмаферез зазвичай добре переноситься і після кількох процедур можливо досягти значних результатів: від зменшення або зникнення клінічно значимих симптомів хвороб до повного одужання.

Очищення крові від шкідливих речовин і алергенів забезпечує корекцію імунітету, покращення мікроциркуляції крові, а також надає протизапалювальний, антитоксичний і антиаллергенний ефект.

Проте, можливі побічні ефекти: відчуття оніміння кінцівок, язика (гіпокальціємія), різке зниження артеріального тиску (гостра гіповолемія), алергічні реакції. Слід зазначити, що подібне трапляється вкрай рідко, а присутність поруч лікаря дозволяє негайно надати необхідну допомогу.

Що буде, якщо не проводити процедуру плазмаферезу

Якщо йдеться про ті захворювання, де плазмаферез є необхідним методом лікування (хронічна демієлінізуюча полінейропатія, синдром Гійєна-Барре), такі експерименти над собою краще все ж не ставити. У випадку, коли пацієнт має вибір між тривалою медикаментозною терапією з непевним результатом і очищенням плазми крові (бронхіальна астма, захворювання, спричинені алергією), слід зауважити, що плазмаферез не лише довів свою ефективність, але й є безпечним і неінвазивним. Якщо відмовитися від лікування, то стан здоров’я погіршуватиметься і досягти ремісії буде все важче з плином часу.

Популярні питання

Чи допомагає плазмаферез при герпесі?

Повністю позбутися вірусу герпеса неможливо, проте можна перевести його у «сплячий» безсимптомний стан. Зокрема, в цьому чудово допомагає плазмаферез, завдяки якому можна знизити концентрацію вірусів у організмі. Геть не всі віруси одразу циркулюють в крові — чимало патогенів міститься в клітинах і міжклітинному просторі, і для відновлення динамічної рівноваги вони переміщуються у кров після першого сеансу. Таким чином, наступні процедури плазмаферезу допомагають очистити організм від шкідливих компонентів, які довгий час перебували поза межами кровоносних судин, і позбутися симптомів герпесу.

Як впливає на здоров’я плазмаферез?

Плазмаферез позитивно впливає на здоров’я всього організму. Він стимулює роботу імунної системи, активізує антиоксидантні можливості, покращує кровопостачання і живлення всіх органів, поліпшує вигляд шкіри, завдяки чому пацієнт почувається більш молодим і енергійним. Крім того, завдяки плазмаферезу покращується чутливість до ліків, тому лікар може зменшити їхню кількість, або й зовсім відмінити.

Що означає дискретний плазмаферез?

Плазмаферез може бути помічний і цілком здоровій людині, яка хоче бути донором плазми крові. Донорський плазмаферез може проводитися двома способами:

 • ручний (дискретний) плазмаферез: людина донує кров, яка розділяється на формні елементи і плазму у центрифузі, після чого плазма вилучається, а формні елементи повертаються в організм донора;
 • автоматичний плазмаферез: за допомогою апарату відбувається одразу забор плазми.

Згідно з законодавством України, кількість донацій плазми крові не має перевищувати 26 процедур на рік з інтервалом між ними не менше 14 днів.

Хочете
побачити приклади
До і Після?

Результати наших операцій та процедур переконують краще будь-яких слів. Судіть самі!

Підготовка до проведення плазмаферезу

Наразі існує два принципово відмінних види плазмафереза: центрифужний, який ми використовуємо у Інституті VIRTUS, та мембранний. Наш аппарат виготовлений 2022 року, тобто є однією з найновіших моделей. Всі наші лікарі, які працюють з плазмаферезом, пройшли відповідне навчання. Перед тим, як потрапити на процедуру плазмаферезу й впевнитися в його позитивному ефекті, необхідно здійснити наступні кроки:

 • відвідати свого лікаря, який проаналізує скарги, оцінить загальний стан пацієнта і направить на плазмаферез;
 • здати клінічний і біохімічний аналізи крові, клінічний аналіз сечі, за необхідності — коагулограму тощо;
 • проконсультуватися у нашого спеціаліста, який розгляне результати аналізів і проведе необхідну кількість процедур.

Всі сеанси плазмафереза проводить також анестезіолог, ставлячи на перше місце безпеку пацієнта і слідуючи рекомендаціям лікаря, який направив на плазмаферез.

Етапи проведення плазмаферезу

Процедура очищення крові в нашому Інституті відбувається у комфортній палаті, де є все, що може знадобитися пацієнту (від кондиціонера до телевізора). Тривалість однієї процедури складає 1-2 години, а їхня кількість зазвичай не менше трьох, залежно від важкості патології.

Контакт з кров’ю відбувається виключно через одноразовий катетер. Плазмофільтр і системи магістралей також стерильні й індивідуальні для кожного пацієнта, тож можливість інфікування протягом процедури повністю виключена.

Лікування плазмаферезом складається з кількох етапів, протягом кожного з яких апарат відбирає задану кількість крові. Він вилучає токсичні компоненти, які містяться в плазмі, і повертає очищені формні елементи крові (тромбоцити, еритроцити, гемоглобін, лейкоцити) разом з фізичним розчином, що компенсує об’єм речовини, яка залишається у фільтрі. Обсяг крові, яка очищується, поступово збільшується від сеансу до сеансу. Плазма з токсинами, антитілами, алергенами і шкідливими речовинами, пізніше утилізується.

Таким чином, різноманітні патогенні речовини (алергени, продукти розпаду тканин і клітин, антигени, антитіла, медіатори запалення тощо) видаляються з організму без використання препаратів для очищення крові.

Лісовик Сергій Григорович

Анестезіолог, кардіолог
Стаж роботи (років): 26
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Саркисян

Консультація щодо лікування за допомогою стовбурових клітин

Готово!

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адміністратори зв'яжуться з Вами, щоб уточнити деталі візиту.

Відео-відгуки пацієнтів

Мария – Есауленко
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Хірургія голови викликає жах у більшості людей. Так, ми всі здригаємось, почувши щось типу «трепанація черепа». Але сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати…
Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Коли варто звернутися до лікаря щодо інтимної пластики

Інтимна пластика — це низка операцій на органах, які входять в інтимну зону: зовнішніх — піхві, внутрішніх — вульві, та промежині.
Для чого потрібна і як проводиться операція зі зменшення грудей

Для чого потрібна і як проводиться операція зі зменшення грудей

Постійний біль у шиї і спині, бретелі бюстгальтера, що тиснуть на плечі, асиметрія грудей, неможливість займатися спортом, попрілості шкіри — все це лише частина…
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
Що робити, якщо випадає волосся?

Що робити, якщо випадає волосся?

Випадіння волосся – фізіологічний процес, який відбувається через зміну фаз росту та оновлення клітин шкіри.
Чи можна покращити зір?

Чи можна покращити зір?

Погіршення гостроти зору, двоїння, сухість і різь в очах можуть бути ознаками як перевтоми, так і серйозного офтальмологічного захворювання.
Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Як боротися з висівкоподібним лишаєм?

Висівкоподібний або різнокольоровий лишай — це поверхнева грибкова інфекція шкіри. В народі його часто називають «сонячний грибок».
Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Голити або не голити: переваги лазерної епіляції

Лазерна епіляція – сучасний метод видалення небажаного волосся на тілі за допомогою впливу лазерного променя
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат