+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Малоінвазивна хірургія носа і придаткових пазух носа (FESS)

Малоінвазивна хірургія носа і придаткових пазух носа (FESS)

В Інституті передової медицини VIRTUS для лікування захворювань придаткових пазух носа застосовують сучасні малотравматичні хірургічні методики, які не потребують тривалої реабілітації.

Послуга доступна у філіях:
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
 • Київ, Костянтинівська, 57
Малоінвазивна хірургія носа і придаткових пазух носа (FESS)

FESS (functional endoscopic sinus surgery) – функціональна ендоскопічна хірургія носа та навколоносових пазух.

FESS – це концепція малоінвазивних операцій, оскільки доступ до порожнини придаткових пазух носа здійснюється через природний отвір – сполучення гайморової пазухи. Ендоскопічна хірургія носа та навколоносових пазух дозволяє проводити операції на придаткових пазухах носа без зовнішніх розрізів, під ендоскопічним контролем, покращуючи дренаж пазухи шляхом розширення співустя.

В Інституті передової медицини VIRTUS ендоскопічну хірургію носа та навколоносових пазух (FESS) виконує хірург-отоларинголог вищої категорії Дмитро Миколайович Пилипюк. За більш ніж 12 років роботи Дмитро Миколайович і команда лікарів VIRTUS провели безліч успішних ендоскопічних і мікрохірургічних операцій.

FESS-операція – це можливість позбутися від захворювань придаткових пазух носа швидко, безболісно і без видимих ​​слідів хірургічного втручання. Для проведення функціональної хірургії носа в Інституті передової медицини VIRTUS застосовується найкраща на теперішній час на ринку система для візуалізації – ендоскопічна стійка Karl Storz (Німеччина). Серед її переваг – висока чіткість картинки, можливість збільшення яскравості та контрастності зображення. Це забезпечує кращий огляд операційного поля і високу точність хірургічного втручання.

У нас є сучасна шейверно-борова система та великий досвід проведення операцій за методом FESS. У Клініці VIRTUS працює досвідчений анестезіолог, який володіє методикою керованої гіпотонії. Артеріальний тиск пацієнта під час операції знижується, що дозволяє уникнути підвищеної кровоточивості та забезпечити кращий огляд порожнини пазухи під час маніпуляцій. Завдяки цьому слизова оболонка пазухи носа не пошкоджується, скорочується тривалість хірургічного втручання.

Покази та протипокази до проведення малоінвазивної операції на придаткових пазухах носа

Показами до проведення функціональної ендоскопічної хірургії носа та придаткових пазух (FESS) є:

 • грибкові тіла гайморових пазух (міцетоми);
 • мукоцеле, піоцеле;
 • антрохональні поліпи;
 • хронічні синусити;
 • хронічний поліпозний риносинусит;
 • наявність новоутворів у придаткових пазухах носа;
 • хронічний запальний процес на обличчі, що супроводжується такими ускладненнями як вихід гною у порожнину орбіти, роздратування твердих мозкових оболонок (прояви менінгіту), руйнування кісткових стінок пазух – покази до термінового проведення операції.

Протипокази до малоінвазивної операції на придаткових пазухах носа:

 • хронічні захворювання в стадії загострення;
 • порушення згортання крові;
 • вагітність.

Результат операції на придаткових пазухах носа

Результатом ендоскопічної ринохірургії є усунення хронічного запального процесу та/або його переведення в стан ремісії, витягнення чужорідних тіл або новоутворів з порожнини гайморової пазухи. Видалення проводиться прицільно, що виключає ризик пошкодження слизової оболонки пазухи або інших її структур і не порушує її функцію. Ще однією перевагою операції FESS є відсутність зовнішніх розрізів, синців та набряків після хірургічного втручання.

Реабілітація після операції на придаткових пазухах носа

Тривала реабілітація після ендоскопічної операції на придаткових пазухах носа не потрібна. У разі потреби пацієнт може вийти на роботу вже наступного дня (бажано через два дні). Післяопераційний догляд в домашніх умовах простий – потрібно щодня промивати ніс сольовим розчином і використовувати назальний спрей, рекомендований лікарем, протягом 1-2 тижнів, у деяких випадках – місяці. Також лікар може призначити вживання антибіотиків.

На перший огляд потрібно прийти через сім днів, другий проводиться через два тижні після операції. Контрольний огляд після FESS-операції проводять через один місяць.

Що буде, якщо не проводити операцію на придаткових пазухах носа

Якщо не проводити ендоскопічну операцію на гайморових пазухах, захворювання з часом буде прогресувати. При наявності хронічного запального процесу в додатковій пазусі інфекція може поширитися на сусідні тканини – в орбітальну ділянку та далі аж до мозкових оболонок.

Популярні питання

Чи можна зробити малоінвазивну операцію на гайморових пазухах під місцевим наркозом?

Операцію на придаткових пазухах носа за методом FESS можна зробити під місцевим наркозом, але це може загрожувати безпеці пацієнта. Під час хірургічного втручання в ніздрі будуть одночасно перебувати 2-3 інструменти, пацієнт відчуватиме сильний тиск, через що він може мимоволі рухати головою. Загальний наркоз потрібен, щоб забезпечити повну нерухомість голови пацієнта.

Чи може після малоінвазивної операції на придаткових пазухах носа статися рецидив?

Імовірність виникнення рецидиву після хірургічного втручання залежить від виду патології гайморових пазух і попередньо обговорюється з хірургом-отоларингологом на консультації.

Чи залишаються сліди після малоінвазивної операції на придаткових пазухах?

Після операції на гайморових пазухах за методом FESS не залишається синців та набряків. Пацієнт вже через два дні може повернутися до активного соціального життя.

Підготовка до проведення малоінвазивної операції на придаткових пазухах носа

Підготовка до проведення FESS-операції починається з консультації із хірургом-отоларингологом. Потім лікар скеровує пацієнта на обстеження для встановлення точного діагнозу. Ключовим методом діагностики придаткових пазух носа є комп’ютерна томографія (КТ). Обстеження проводиться з метою встановлення або уточнення діагнозу, а також планування перебігу операції на носових пазухах. Комп’ютерна томографія в Клініці VIRTUS проводиться швидко з мінімальною дозою опромінення.

Після вивчення результатів досліджень лікар обговорює з пацієнтом доцільність медикаментозного лікування або необхідність проведення операції з подальшою медикаментозною підтримкою. У деяких випадках малоінвазивна хірургія носа може поєднуватися з операцією щодо корекції носової перетинки – септопластикою. При викривленні носової перетинки доступ до середнього носового ходу утруднений, що заважає повноцінному проведенню операції на пазусі та подальшому післяопераційному догляду, від якого багато в чому залежить її ефективність.

Етапи проведення малоінвазивної операції на придаткових пазухах носа

Малоінвазивна ендоскопічна гайморотомія (FESS) складається з таких етапів:

 1. Анестезія.
 2. Корекція носової перетинки (повноцінна або селективна) у разі потреби.
 3. Розширення співустя гайморової пазухи носа.
 4. Огляд порожнини гайморової пазухи за допомогою ендоскопа – тонкої трубки, оснащеної відеокамерою та джерелом світла. Потім хірург витягає чужорідні тіла або видаляє новоутвори.
 5. Встановлення в порожнину носа гемостатичної губки або спеціального тампона Surgispon, який з часом розсмоктується самостійно.

Малоінвазивна операція на придаткових пазухах носа триває від 20 хвилин до 1 години. Для доступу до пазухи потрібно в середньому 15-20 хвилин. FESS-операція проводиться під загальним наркозом. Пацієнта виписують додому в день проведення операції.

Пилипюк Дмитро Миколайович

Пилипюк Дмитро Миколайович

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 15
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Цепколенко Олександра Володимирівна

Цепколенко Олександра Володимирівна

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 9
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Бобров Андрій Леонідович

Бобров Андрій Леонідович

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 20
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Назва послуги або виду діагностики Одеса
Суднобудівна, 1Б
Київ
Костянтинівська, 57
Назва послуги або виду діагностики
 • Одеса, Суднобудівна, 1Б
 • Київ, Костянтинівська, 57
Виберіть філію
Оториноларингологія
Консультація лікаря-оториноларинголога вищої категорії (рiно- та ендоскопічне обстеження) 800
Консультація лікаря-оториноларинголога (рiно- та ендоскопічне обстеження) 600 640
Консультація лікаря оториноларинголога (без ендоскопічного обстеження) 600 550
Повторна консультація лікаря-оториноларинголога 600 350
кадочников консультации

Онлайн-реєстратура

Готово!

Заявка скасована

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адмiнiстратори зв'яжуться з Вами для пiдтвердження дати та часу консультацiï.

Ваша заявка:
Філія VIRTUS
Фахівець
Дата

Відео-відгуки пацієнтів

Юрий – Пилипюк
Мищенко – Пилипюк
Владимир – Пилипюк
Яна, пацієнтка доктора Дмитра Пилипюка в Одесі
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
Причини викривлення носової перегородки

Причини викривлення носової перегородки

У сучаснiй пластичнiй хірургіi операції по корекції носової перегородки давно стали буденними і малотравматичними. Тільки фахівці клініки VIRTUS щотижня проводять 4-5 таких корекцій.
Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Першими дзвіночками до серйозних проблем можуть стати: утруднене дихання, хронічний нежить, часті кровотечі з носа, наявність неприємного запаху з рота.
Що робити, якщо слух знизився?

Що робити, якщо слух знизився?

Слух - одне з чотирьох почуттів, за допомогою яких ми пізнаємо світ. Але що робити, якщо він починає знижуватися або взагалі пропадає?
Аналіз функціональності мигдаликів

Аналіз функціональності мигдаликів

Яку ж роль відіграють мигдалини в загальній картині нашого здоров'я? Чи обов'язково їх видаляти або краще постаратися зберегти?
Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Небезпека потрапляння стороннього тіла у верхні дихальні шляхи полягає в тому, що протягом дуже короткого часу воно може викликати задуху і навіть призвести до…
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат