+38 (048) 700 60 60
Одеса+38 (048) 700 60 60
вул. Суднобудівна, 1БКиїв+38 (067) 501 60 80
вул. Костянтинівська, 57
Зворотній дзвінок

Замовити дзвінок

Адміністратор VIRTUS зв'яжеться з Вами найближчим часом

Спасибі

UA
Лікування атрофічного риніту (синдрому порожнього носу)

Лікування атрофічного риніту (синдрому порожнього носу)

Атрофічний риніт (синдром порожнього або сухого носу) виникає внаслідок атрофії слизової оболонки носової порожнини. Через це ніс не може виконувати свої функції: очищувати, зволожувати і зігрівати повітря. Тому людині боляче дихати настільки, що вона не здатна навіть вийти на вулицю.

Послуга доступна у філіях:
  • Одеса, Суднобудівна, 1Б
Лікування атрофічного риніту (синдрому порожнього носу)

Часто атрофічний риніт є ускладненням після невдало проведеної конхотомії чи вазотомії (хірургічної операції для зняття застою в судинах нижніх носових раковин), при якому хірург видалив у пацієнта забагато кавернозної тканини.

Показання і протипоказання до лікування синдрому порожнього носу.

Якщо раніше вважалося, що носова перегородка має бути тонка і рівна і чим менше структур містить ніс, тим більше заходить повітря, то наразі доведено, що не можна прибирати всі структури носової порожнини, бо вони призначені для того, щоб очищене і зволожене повітря надходило далі у дихальні шляхи. Без цього пацієнти страждають: їм боляче дихати, в ніздрях сухо, є враження, що взагалі немає слизу чи відчувається постійна печія. Це не тільки фізична, а й психологічна проблема, яка роками мучить пацієнта, і тим гірше, що наразі ми не маємо рішення, як позбутися атрофічного риніту раз і назавжди.

Всі ці скарги є показанням звернутися до отоларинголога. Під час ендоскопічного огляду лікар пересвідчується, що пацієнтові бракує структур порожнини носа: нижні носові раковини взагалі відсутні, середні намагаються компенсувати функції нижніх за рахунок збільшення, щоб утеплити та зволожити повітря. Хоча ніс пацієнта ззовні нічим не відрізняється від будь-якого іншого, зсередини він не виглядає здоровим.

Щодо протипоказань, то оскільки атрофічний риніт є наслідком невдалої операції, пацієнт, що звертається до лікаря, як правило, вже пересвідчився, що не має гепатиту B і C, ВІЛ чи патологій згортання крові. Онкологія теж не є протипоказанням до лікування синдрому порожнього носу, адже стволові клітини при цьому не використовуються.

Результат лікування синдрому порожнього носа

Результатом лікування атрофічного риніту є покращення стану пацієнта. Попри те, що повністю позбутися хвороби неможливо, всі наші пацієнти відзначають полегшення болю у носі при вдиханні, зменшення пересушеності слизової носа, зникнення скоринок, появу відчуття, що слизова почала зволожуватися.

Реабілітація після лікування синдрому порожнього носа

Оскільки у випадку лікування синдрому порожнього носа не йдеться про операцію, а лише про використання крапель та спреїв для носа (зволожуючих або з АМК), жодна реабілітація пацієнтам не потрібна.

Проте, дисертація нашого отоларинголога, ЛОР-хірурга Олександри Цепколенко присвячена використанню аутомезоконцентрату тромбоцитів у післяопераційному періоді після проведення септопластики чи конхотомії (внаслідок якої й може виникнути ускладнення у вигляді атрофічного риніту). У пацієнтів, які отримали краплі з АМК, після зняття сплинтів слизова відновлювалася на 10 днів швидше, ніж у тих, хто використовував стандартну мазь з вітамінами А і Е. Тож клітинна терапія є перспективним напрямком також у ЛОР-хірургії.

Лікування атрофічного риніту (синдрому порожнього носу)-1

Що буде, якщо не лікувати синдром порожнього носу

Якщо не лікувати синдром порожнього носу, стан пацієнта погіршуватиметься так, що йому невдовзі може знадобитись вже психіатрична допомога. Він страждатиме від болю у порожнині носа, обличчі, трійчатому нерві тощо, не зможе виходити з дому, коли на вулиці мінусова температура, через сильний біль при диханні, а якщо має алергію, то не відчуватиме покращення і влітку. Тому раз на півроку слід поновлювати терапію.

Популярні питання

Чи можна відновити носові раковини?

На жаль, технології, яка б дозволила відновити втрачені носові раковини, наразі не існує. Тимчасово покращити стан таких пацієнтів можна лише за рахунок регулярного зволоження слизової носа або клітинної терапії.

Чи можна встановити носовий імплант замість видалених раковин?

Наші колеги з Німеччини намагалися знайти відповідь не це питання, але як показала практика, носові імплантати не приживаються й їхнє встановлення зрештою завершується некрозом. Так відбувається через те, що нос не є чистим органом.

Чи клітинна терапія допоможе раз і назавжди?

При всій своїй перспективності клітинна терапія наразі не здатна перемогти атрофічний риніт раз і назавжди. Лікування АМК слід поновлювати щопівроку або при поверненні скарг.

Підготовка до лікування синдрому порожнього носу

Оскільки атрофічний риніт вже є ускладненням після операції, ми не можемо його виправити хірургічно. Зазвичай таким пацієнтам пропонують тільки зволоження: спреї з гіалуроновою кислотою чи на олійній основі. Ми в Інституті VIRTUS вирішили вчинити інакше: почали призначати пацієнтам з атрофічним ринітом аутомезоконцентрат на основі власних тромбоцитів, який дає відмінний результат.

Підготовка до лікування включає візит в нашу лабораторію SmartCell і здачу крові. На наступний день лабораторія надає ЛОР-лікареві готові матеріали — назальний спрей (або краплі) і матеріал для ін’єкцій.

Етапи лікування синдрому порожнього носа

Спочатку отоларинголог призначає спрей з гіалуроновою кислотою, яка добре зволожує і не впливає негативно на слизову. Якщо це не допомагає зменшити скарги, наступний крок — це вже важка артилерія: клітинні технології. На жаль, попри те, що атрофічний риніт є великою проблемою, варіантів лікування небагато, і клітинна терапія наразі найкраща з того, що існує.

Аутомезоконцентрат тромбоцитів покращує реваскуляризацію (живлення) тканин, тому його використання є доцільним, коли тканини недостатньо або вона відсутня взагалі. Лікування починається з циклу інтраназальних ін’єкцій — на залишки нижньої носової раковини, носову перегородку та дно порожнини носа. Матеріал лікареві щодня надає наша біолабораторія SmartCell. Після 3-5 ін’єкцій настає черга назального спрею або крапель, які пацієнт може вживати й самостійно. Перед цим ми розповідаємо, як зберігати і використовувати спрей (2 рази не день, вранці і ввечері), і за 10-14 днів зустрічаємося для контрольного візиту.

Оскільки ми не беремо матеріал на біопсію, то не можемо бачити, як відновлюється слизова, отже, орієнтуємося на самопочуття і скарги пацієнта. Всі вони відзначають, що хоча дихати все ще боляче, загальний стан значно покращився: немає відчуття сухості та скоринок у носовій порожнині, знизився біль. Ефект від лікування триває близько півроку, після чого необхідно повторити весь цикл або тільки замовити спрей.

Лікування аутомезоконцентратом тромбоцитів (АМК) ефективне не лише при атрофічному риніті, а й при перфорації носової перегородки. Вона, в свою чергу, може бути і наслідком невдалої операції, і ускладненням у післіопераційному періоді (наприклад, через нагноєння слизової), і навіть виникнути через вживання наркотиків або вдихання хімічних речовин. Навіть якщо пацієнт при цьому має цілі носові раковини, повітря через перфоровану перегородку потрапляє в іншу половинку носа, через що зона довкола перфорації пересихає і там також утворюється скоринка. Це місце так само обколюємо АМК за допомогою інсулінового шприца, і стан слизової носа пацієнта істотно покращується.

Пилипюк Дмитро Миколайович

Пилипюк Дмитро Миколайович

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 15
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Цепколенко Олександра Володимирівна

Цепколенко Олександра Володимирівна

Оториноларинголог, ЛОР-хірург
Стаж роботи (років): 9
Веде прийом в філіях: Одеса, Суднобудівна, 1Б
Назва послуги або виду діагностики Одеса
Суднобудівна, 1Б
Київ
Костянтинівська, 57
Назва послуги або виду діагностики
  • Одеса, Суднобудівна, 1Б
  • Київ, Костянтинівська, 57
Виберіть філію
Оториноларингологія
Консультація лікаря-оториноларинголога вищої категорії (рiно- та ендоскопічне обстеження) 800
Консультація лікаря-оториноларинголога (рiно- та ендоскопічне обстеження) 600 640
Консультація лікаря оториноларинголога (без ендоскопічного обстеження) 600 550
Повторна консультація лікаря-оториноларинголога 600 350
кадочников консультации

Онлайн-реєстратура

Готово!

Заявка скасована

Ми дякуємо Вам за звернення до Інституту VIRTUS.
Найближчим часом адмiнiстратори зв'яжуться з Вами для пiдтвердження дати та часу консультацiï.

Ваша заявка:
Філія VIRTUS
Фахівець
Дата

Відео-відгуки пацієнтів

Юрий – Пилипюк
Мищенко – Пилипюк
Владимир – Пилипюк
Яна, пацієнтка доктора Дмитра Пилипюка в Одесі
Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Коли варто звернутися до лікаря через “проблеми” з носом

Існує багато «проблем» з носом, які можуть привести людину до кабінету лікаря: естетичні та функціональні. Головне, своєчасно звертатися з проблемами з носом до лікаря.
+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

+1 складний випадок у провідного отоларинголога клініки

Сучасні технології в руках лікарів-віртуозів дозволяють вирішувати надскладні нейрохірургічні проблеми так, неначе це рядова лор-операція з вирівнювання носової перегородки.
Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика вуха

Тимпанопластика – це хірургічне втручання, спрямоване на корекцію порушення слуху та дефектів барабанної перетинки.
Що таке гайморит і як його лікувати?

Що таке гайморит і як його лікувати?

Гайморит — це синусит (запалення) слизових оболонок однієї з навколоносових пазух, верхньощелепної.
Причини викривлення носової перегородки

Причини викривлення носової перегородки

У сучаснiй пластичнiй хірургіi операції по корекції носової перегородки давно стали буденними і малотравматичними. Тільки фахівці клініки VIRTUS щотижня проводять 4-5 таких корекцій.
Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Прийом у ЛОРа – особливості та необхідність

Першими дзвіночками до серйозних проблем можуть стати: утруднене дихання, хронічний нежить, часті кровотечі з носа, наявність неприємного запаху з рота.
Що робити, якщо слух знизився?

Що робити, якщо слух знизився?

Слух - одне з чотирьох почуттів, за допомогою яких ми пізнаємо світ. Але що робити, якщо він починає знижуватися або взагалі пропадає?
Аналіз функціональності мигдаликів

Аналіз функціональності мигдаликів

Яку ж роль відіграють мигдалини в загальній картині нашого здоров'я? Чи обов'язково їх видаляти або краще постаратися зберегти?
Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Чужорідне тіло у верхніх дихальних шляхах

Небезпека потрапляння стороннього тіла у верхні дихальні шляхи полягає в тому, що протягом дуже короткого часу воно може викликати задуху і навіть призвести до…
Залиште відгук
Задайте питання
Зверніться в чат